1985-1988 tarihleri arasında kliniğimizde yapılan keratoplasti ameliyatları sonuçları
- Tez No: 6535
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
V. TÜRKÇE ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Nisan 1985 - Aralık 1988 tarihleri arasın da 126 hastanın 136 gözüne parsiyel penetran keratoplasti ameliyatı yapılmıştır. En az 3 ay, en uzun 53 ay olmak üzere ortalama 15 aylık takipte olguların 98 (% 72.05) saydam kal mış, 89 (% 65.44) olguda görme 0.1 ve üzerinde olmuştur. 9 olguda lens kesafeti ve ambliyopi nedeni ile greft say dam olmasına ragmen faydalı görme elde edilememiştir. En iyi sonuçlar keratokonus, en kötü sonuçlar ise aktif kornea ülserlerinde, büllöz keratopati ve grefon hastalığında alın mıştır. Operasyon sonunda en sık görülen komplikasyonlar göz içi basıncı yükselmesi, anterior sinesi ve medikal teda viye cevap veren kornea ödemidir. -48-
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY In University of Gazi, Faculty of Medicine Depart ment of Ophthalmology, between 1985 to 1989 partial penet rating keratoplasty was performed on 136 eyes of 126 patients In the follow up time, minimal 3 months, maximal 53 months the avarage 15 months, 98 cases (72.05 %) remained clear. In 89 cases (65.44 %) the vision was 0.1 or more. Although the greft was clear in 9 cases, useful vision could not be obtained because of lens opacities or ambliopia. The best results were obtained in keratoconus cases and the worst in cases of active corneal ucer, bulous keratop athy and regreft. The most common postoperative complications were the rise in intraoculer pressure, anterior synechia and corneal edema which responded to medical therapy. -49-