Synthesis of PEG-hydrogel particles through water-in-water emulsion for cancer cell targeting
Kanser hücresi hedeflenmesi için su içinde su emülsiyonu yöntemiyle PEG hidrojel sentezi
  1. Tez No: 414054
  2. Yazar: AYSU CEREN OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA KIZILEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızda, PEG hidrojel ilaç salım aracıyla çoklu ligand kullanımının hücre hedeflemesi üzerindeki etkileri araştırıldı. PEG bazlı salım araçları su içinde su emülsiyonu yöntemiyle su bazlı dextran solüsyonu içinde hazırlandı. RGDS, IKVAV ve CREKA peptidleri çeşitli kombinasyonlarla bu jel parçacıklarına eklendi. Peptitlerin varlığı FT-IR ve XRF yöntemleriyle kanıtlanırken, boyutları ve morfolojik bilgileri SEM ve DLS ile gözlemlendi. Gözlemlerimiz sonucunda sentezlenen parçacıklarıın boyutunun 16nm ile 5 µm arasında değiştiği saptandı. Buna ek olarak jel parçacıkları ile bekletilen hücreler için viyabilite çalışmaları ve parçacıkların hücre içine alımını görmek üzere hidrojel parçacıkları DOX ile yüklendi ve hücreler DAPI ile boyanarak confocal mikroskop çalışmaları yapıldı. Floresan yoğunlukları ImageJ ile incelenerek karşılaştırıldı. Sonuçlara göre, CREKA eklenen hidrojel parçacığının %94 oranında fibrine bağlandığı ve diğer gruplardan daha çok hücre içine girdiği gözlemlendi. Bu anlamda bu çalışma seçilimli kanser hedeflemesi için CREKA RGDS ve IKVAV'ın çoklu kullanımlarına dair bir temel niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of multiple selective targeting ligands through the use of PEG hydrogel particles on targeting cancer cell surface and environment was studied. PEG based drug delivery vehicles were prepared via water-in-water emulsion technique in aqueous dextran solution. RGDS, IKVAV and cysteine–arginine–glutamic acid–lysine–alanine (CREKA) small peptides and/or combinations were conjugated to hydrogel particles as targeting ligands. Peptide conjugates were analyzed through Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) and X-ray Fluorescence Spectroscopy (XRF). Size and morphology of composed gel particles were characterized via Scanning Electron Microscopy (SEM). SEM micrographs showed that the sizes of synthesized particles were within the range of 16 nm-5 µm. In addition viability and uptake of PEG hydrogels by human cervical cancer cells (HeLa) was investigated using confocal microscopy in vitro. For particle uptake experiments, particles were loaded with Doxorubicin (Dox) and cell nucleus was fluorescently stained with 4', 6-diamidino-2-phenylindole (DAPI). Quantitative characterization of particle uptake was calculated from fluorescence intensities using ImageJ software. Cell survival experiments carried out in the presence and absence of PEG hydrogels demonstrated higher viability for the cells treated with CREKA conjugated hydrogel particles. In addition, fibrin binding assay showed that CREKA conjugated particles can bind to fibrin with 94% binding affinity compared to particles in other groups, suggesting the targeting potential of PEG hydrogel particles through CREKA functionalization. This study is promising for the development of targeted delivery vehicles, and provides the foundation of CREKA and RGDS/IKVAV mediated targeting of cancer cells.