Model-driven architecture view consistency checking
Model güdümlü yazılım mimarisi bakış açılarında uygunluk kontrolü
- Tez No: 414100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDİR TEKİNERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Yazılım mimarisi, bir sistemin ana yapısını gösterdiği ve her bir paydaşın ihtiyacını dikkate aldığı için yazılım geliştirme sürecinin temel taşlarından biridir. Yazılım geliştirme sürecinde mimariden yararlanabilmek için, hazırlanan mimarinin ve öngörülen tasarım kararlarının kodla uyumlu olması gerekmektedir. Ancak, projelerde koda dair değişen gereksinimler ve/veya uyarlamalar mimari ve kod arasında istenmeyen uyumsuzlukların oluşmasına yol açabilmektedir. Bu mimari ayrışma problemi, mimarinin tanımı ve ortaya çıkan kod arasındaki tutarsızlığı belirtmektedir. Projelerin başında tanımlanan tasarım amaçlarına ulaşmayı sağlayan ve kodla yazılım mimarisi arasındaki uyumsuzlukları bulmaya yarayan, literatürde bir takım çalışmalar öne sürülmüştür. Pratikte yazılım mimarisi, paydaşların ihtiyacını öne sürdüğü mimari bakış açılarıyla belgelenmektedir. Mimari bakış açıları ve kod arasındaki uyum nasıl olmalıysa, aynı şekilde her bir bakış açısı kendi içinde ve diğer bakış açılarıyla uyumlu olmalıdır. Ancak, varolan mimari uygunluğu yöntemleri öncelik olarak kod ile mimari arasındaki uyuma odaklanmış ve bakış açılarının kendi aralarındaki uyumsuzlukları dikkate almamıştır. Bu tezde, mimari bakış açılarının kendi aralarındaki uyumsuzluğu ele alan sistematik bir yöntem sunmaktayız. Bu yöntem ile mimari bakış açılarının kendi içinde ve diğer bakış açılarıyla olan uyumsuzlukları sistematik bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bu amaç doğrultusunda, meta modelleri tanımlanan mimari bakış açılarını uygulamaya sokan bir araç geliştirdik. Bakış açıları arasındaki uyumsuzlukları bulan yöntemimizi Görünümler ve Ötesi yaklaşımı ile örneklendirdik. Sunulan yöntemi değerlendirmek için hata enjekte metodunu kullandık. Değerlendirmemizin sonuçları, bakış açılarının kendi içinde ve diğer bakış açılarıyla olan uyumsuzluk bulma durumunu, sunulan yöntem ile etkili bir şekilde tespit edilebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Software architecture is one of the key artefacts in the software development process since it provides the gross-level structure of the system and supports the stakeholder concerns. To benefit from the architecture it is important that the code is consistent with the architecture and the corresponding design decisions. Unfortunately, changing requirements and/or the adaptations to the code can lead to undesired inconsistencies among the architecture and the code. This so-called architectural drift problem is the discrepancy between the architecture description and the resulting implementation. Several approaches have been proposed to detect the inconsistencies between the software architecture and the code to ensure that the original design goals are maintained. In practice, software architecture is documented using a coherent set of architecture views, each of view addresses particular stakeholder concerns. Similar to the consistency with the code it is important that an architecture view is consistent within itself and with other related architecture views. Unfortunately, the existing architecture conformance analysis approaches have primarily focused on checking the inconsistencies between the architecture and code, and did not explicitly consider the consistency among views. In this thesis, we provide a systematic architecture conformance analysis approach that explicitly focuses on conformance analysis among architecture views. The approach is used for detecting the inconsistencies within and across architectural views. To this end, we define the meta-models of architecture viewpoints, present the conformance analysis approach, and provide the tool ArchViewChecker. We illustrate our approach for detecting inconsistencies using the Views and Beyond approach. We adopt a fault injection approach to evaluate the effectiveness of the approach. The results show that the approach is effective in detecting inconsistencies within views and across views.