Metal ve kauçuk bileşenli malzemelerin yapışma performansını etkileyen parametrelerin incelenmesi
Analysis of parameters which effect metarial with rubber-metal components
- Tez No: 414132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada hazır silan+silika güçlendirici dolgu karışımları ve N 121 karbon karası kullanılarak, lastik-metal kopma mukavemeti arttırılmış ve amaçlanıldığı gibi %100 kauçuktan kopma sağlanmıştır. Çalışmalar sırasında kullanılan hazır silan+silika karışımları ve çeşitli karbon karası tipleri mikserde karıştırılmış ve laboratuvar presinde vulkanize edilmiştir. Farklı her bileşim için yarı mamul aşamasında rehometre testleri, mamul aşamasında ise sertlik, kopma mukavemeti ve kopma uzaması, lastik-metal kopma testleri yapılmıştır. Lastik-metal kopma mukavemeti ile ilgili en iyi sonuç güçlendirici dolgu maddesi olarak kullanılan hazır silika+silan ve 1,5 phr pişme geciktirici kullanarak hazırlanan reçetede sağlanmıştır. Buna ilave olarak tasarımdan gelen hedef sertlik değeri değişikliği nedeni ile karbon karası miktarı 55 phr den 47 phr ye düşürülmüştür. Bu deneysel çalışmanın haricinde bu reçete ile üretilen karışımın kullanıldığı ürüne ait şartname talebi ile mevcut reçetede yaşlanmayı iyileştirmek için antioksidant miktarı 3 phr den 4,5 phr ye çıkarılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda malzeme içerisindeki dolgu dağılımı iyileşmiş, bu iyileşme ile birlikte lastik-metal kopma yükleri arttırılmış, kopma yüzeyi % 100 kauçuk olarak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, rubber metal breakage strenght was increased and we provided %100 rubber breakage as we intended by using prepared silane+silica fortified filling mixtures and N121 carbon black. During this study, prepared silane+silica filling mixtures and different kind of carbon blacks had been mixtured at the mixer and vulcanized at labaratuary press. For all different composition, rheometer tests had been performed during semi-finished product and stiffness, tensile strenght and elongation at break and rubber-metal breakage tests had been done during the stage of finished product. The best result is provided with the receipe of prepared silane+silica which was used fortified filling materials and 1,5 phr cooking retardant about rubber-metal breakage strenght. In addition to that, carbon black amount had been decrased from 55 phr to 47 phr because of the target stiffness change from the design. Except fort his experimental study, antioxidant amount had been increased from 3 phr to 4,5 phr to improve agening effect at current receipe with the request of the specification which was belong to final product, produced with this receipe. At the end of this study, the filling dispersion had been improved inside the material and with this improvement rubber-metal breakage load had been increased and %100 rubber breakage had been provided.