Türkiye'nin bölgelere göre enerji potansiyeli
Regional energy potential of Turkey
- Tez No: 414193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YUMURTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ülkenin ilerleme ve kalkınma sembolü olan teknoloji ve teknolojiyi besleyen 'Enerji' günümüzün vazgeçilmez bir unsurudur. İçinde bulunduğumuz her dakika enerji tüketilmekte ve saniyelik elektrik kesintileri milyar bazında maddi kayıplarla sonuçlanmaktadır. Enerji sektöründe her yıl tüketilen elektrik değerlerini kayıt altına alınıp buna göre üretilmesi planlanan enerji istatistiksel sonuçlara göre ayarlanmaktadır. Enerji, kullanılan kaynaklar açısından incelenirse hem stratejik hem de jeopolitik öneme sahip olduğu görülür. Yerli kaynakların kullanılması, dışa bağımlılığı azalttığı gibi, ülkeyi enerji piyasasında daha ekonomik ve özgür kılacaktır. Kaynak bazında,ülke sahip olduğu her alternatifi değerlendirmelidir. Bu çalışmada ülkemizde var olan, lisans alıp inşası devam eden ve ilerleyen yıllarda kurulması planlanan enerji santralleri listelenerek istatistiksel verilerle üretilen ve tüketilen elektrik enerjisi arasındaki oranlar yakın tarihe göre yorumlandı. Genel enerji kaynaklarına ve görünümüne yönelik incelendi. Rüzgar enerjisine dayalı üretimde Ege ve Marmara Bölgeleri'nin, hidrolik enerjiye dayalı üretimde Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nin, termik enerjiye dayalı üretimde Marmara ve İç Anadolu Bölgeleri'nin, ülkemizin enerji ihtiyacının büyük bir kısmını karşıladıkları belirlendi. Ülkemizin geçmiş yıllardaki elektrik tüketimine ve elektrik tüketimindeki artışa bağlı olarak gelecek 10 yıl için yapılan elektrik talep projeksiyonu incelendi. Referans (baz) talep, yüksek talep ve düşük talep projeksiyonlarına göre yapılan incelemede 2023'te referans talebe göre puant talebinin 64000 MW'ı, enerji talebinin ise 400 TWh'ı geçeceği görüldü. Ülkemiz önümüzdeki yıllarda kaynak çeşitliliğini arttırarak enerji arz güvenliğini arttırırken, dışa bağımlılığını da azaltabileceğini göstermektedir ve yüksek yenilenebilir enerji (rüzgar, güneş, biyokütle, hidrolik) potansiyelini mutlaka değerlendirmesi gerekmektedir, bu sayede tüketilmesi öngörülen enerji ihtiyacını önemli seviyede sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Symbol of the country's progress and development of technology and supplying the technology 'Energy' is an indispensable element of today. Energy is consumed every minute we were in the second and result in some power outages billion in property loss. Received and recorded values of electric energy consumed each year in the energy sector is planned to be produced according to the statistical results are adjusted accordingly. Energy; When analyzed in terms of resources used; it is seen that both strategic and geopolitical importance. The use of indigenous resources, as well as reduce dependence on foreign sources, will make it more economical and free energy market in the country. In some sources, should evaluate each alternative is to have the country. In this study, existing in our country, and receive ongoing construction license and the establishment of power plants planned in the coming years are listed and produced with statistical data and ratios between the electricity consumed was interpreted by recent history. Were examined for the general energy sources and appearance. Production based on wind energy Aegean and Marmara regions of the Black Sea in the production based on hydropower and Southeast Zones, production-based thermal power Marmara and Central Anatolia Zones, were determined to meet a large part of the energy needs of our country. Future due to the increase in electricity consumption and electricity consumption in the past years our country has been viewed electricity demand projections for 10 years. Reference (base) demand, high demand and low demand in 2023, according to projections based on demand 64000 MW reference on examination of peak demand, while the energy demand will exceed 400 TWh seen. Our country while increasing the security of energy supply by increasing the diversity of supply in the coming years, also shows can reduce dependence on foreign and high renewable energy (wind, solar, biomass, hydraulic) must necessarily assessment potential, the energy requirements expected to be consumed in this way will provide a significant level.