Rüzgar türbin teknolojileri ve Türkiye'de rüzgar enerjisi kaynağının genel durumu
Recent turbine technology and overview of wind energy source in Turkey
  1. Tez No: 522402
  2. Yazar: HASAN BASRİ BILDIRÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALPER KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyeli ve bu potansiyelin kullanım oranları bölgelere göre incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'de kurulumu yapılan rüzgar gücünün küresel değerlerle kıyaslaması yapılmıştır. Türkiye'nin rüzgar enerjisi hedefleri ve bu hedeflerin gerçekleşme durumu değerlendirilmiştir. Türkiye ve Dünyada kullanılan rüzgar türbinlerinin teknik özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Türkiye'de devreye alınan rüzgar türbinlerinin dünya genelinde ve özellikle rüzgar enerji sektörü gelişmiş ülkelerde kurulan türbinlerle karşılaştırması yapılmış ve günümüz rüzgar türbin teknolojileri incelenmiştir. Rüzgar türbinlerinin genel bir sınıflandırması yapılmış, onu oluşturan bileşenlere kısaca değinilmiş ve elektrik üretimi için en önemli ekipman olan jeneratörler incelenmiştir. Günümüz rüzgar türbinlerinde en çok kullanılan jeneratörler olan çift beslemeli asenkron jeneratör ile sabit mıknatıslı senkron jeneratörün teknik ve karakteristik özellikleri hakkında açıklayıcı bilgilere yer verilmiştir. Bu iki jeneratör birbiriyle karşılaştırılmış ve avantajlı özellikleri ortaya konmuştur. Türkiye'de büyük güçlü rüzgar türbini üretimi için en uygun jeneratör çeşidinin hangisi olduğu araştırılmıştır. Son bölümde ise bulgular değerlendirilmiş ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, wind energy potential of Turkey and the usage rates of these potentials were examined through regions. In addition, the wind power installed in Turkey is compared with global values. Turkey's wind energy objectives and the realization of these objectives were evaluated. Technical specifications of wind turbines in Turkey and worldwide were informed. Wind turbines engaged in Turkey were compared with worldwide and especially in the countries developed wind energy sector and today's wind turbine technologies were investigated. Wind turbines were classified generally, components were briefly mentioned that composed it and the most significant equipment of generators that generating electricity were investigated. Descriptive informations were illustrated for technical and characteristic features of doubly fed asynchronous generator and permanent magnet synchronous generator which are the mostly used generators in today's wind turbines. These two generators were compared to each other and advantageous features were revealed. It was researched that which the most suitable generator type for production of large scale wind turbine is in Turkey. In the last part, findings were evaluated and some suggestions were proposed.