Ortaköy Büyük Mecidiye Camii'nin deprem etkisi altında yapısal davranışının değerlendirilmesi
Structural behavior evaluation of Ortakoy Buyuk Mecidiye Mosque under the earthquake effect
- Tez No: 414198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Anadolu coğrafyasında geçmiş nesillerden günümüze kadar varlığını sürdüren tarihi yığma yapılar, kültürümüzün en önemli parçaları olmuşlardır. Yapısal değerleri paha biçilemez olan bu tarihi eserleri korumak ve güvenle gelecek nesillere aktarmak bize düşen en önemli görevlerdendir. Tarihi yığma yapılar sürekli güç kaybetmektedirler ve özellikle deprem etkisi ile yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilmektedirler. Tarihi yapıların mevcut yükler altında ve ileride oluşabilecek depremden kaynaklı hasarlara karşı yapısal davranışının önceden belirlenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Sultan Abdülmecid tarafından 1853 yılında İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde yaptırılmış olan Ortaköy Büyük Mecidiye Camii'nin sayısal modeli oluşturulmuş ve yapısal davranışının değerlendirilmesi amacı ile statik ve dinamik analizleri yapılmıştır. Yapının hazırlanan üç boyutlu sonlu elemanlar modelinde katı ve kabuk elemanlar kullanılmış, deprem kaynaklı kuvvetli yer hareketi olarak da bölgenin zemin yapısına uygun sismik kayıtlar uygulanmıştır. Analiz aşamasından sonra yapının genel davranışı elde edilmiş, mevcut yükler ve deprem etkisi altında en fazla zorlanan kesit ve bölgeler tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda yapının davranışı genel olarak yorumlanmış ve zorlanan bölgeler ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical masonry structures that survived from the past to the present generation in Anatolian territories has been the most important parts of our culture. Preserving historical artifacts that have priceless structural values and safely hand down the next generations is one of the the most important task for us. Historical masonry structures are constantly losing power and may be faced with the danger of collapse by earthquake effects. Predetermining structural behavior of historical structures under existing loads and against damage caused by the earthquake that may occur in the future have a great importance. In this study, numerical model of Ortakoy Buyuk Mecidiye Mosque which is built by Sultan Abdulmecid in Besiktas,Istanbul in 1853 has been developed and static and dynamic analysis were performed with the aim of evaluation of the structural behavior. In the prepared three-dimensional finite element model of the structure, solid and shell elements used, as the earthquake-induced strong ground motion, seismic records convenient to the soil structure of the region was implemented. The general behavior of the structure obtained after the analysis phase, the most constraining sections and regions under existing loads and earthquake effect have been identified. At the end of the study, the behavior of the structure has interpreted generally and evaluations were made on constraining regions.