Çeşitli nano yapıların sentezi ve karakterizasyonu
Production of various nano particles and their characterization
  1. Tez No: 414211
  2. Yazar: GÜNCEM ÖZGÜN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yapılan yüksek lisans tez araştırması iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk kısımda solvotermal yöntem kullanılarak anti-bakteriyel gümüş nano tel üretimi gerçekleştirilmiştir. Diğer taraftan gümüş nano partikül takviyeli kitosan polimeri üretilmiş; püskürtme, daldırma ve elektrospinning yöntemleri ile eski bir eser üzerine uygulanmaya çalışılmıştır. İkinci kısımda ise mikrobiyel salgınlara karşı kullanılabilecek bir yüz maskesi için gerekli olan nano parçacıklarla kaplanmış filtre malzemesi üretilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda ticari zeolite, titanyum dioksit, bakıroksit ve çinkooksit nano yapıların takviyesine yönelik deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Ardından üretilen tozlar farklı gözenek boyutlarına sahip polietilen kumaş üzerine kaplanmaya çalışılmıştır. Son olarak hem nano partiküller ile kaplanmış kâğıt hem de polietilen kumaşların organizma büyümesine dirençleri bakteri testleri ile belirlenmiştir. Sonuçta üretilmiş olan çeşitli nano parçacık ve nano tellerin organizma büyümesini ve kolonileşmeyi engellediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present master thesis consists two divisions. At the first stage focused on producing anti-bacterial silver nanowires with using solvothermal method. Moreover in experimentals aimed to generate silver supported chitosan polymer. Afterwards aimed to coat silver supported chitosan solution old paper specimens with using dipping, spraying and electrospinning method. At the second stage of thesis aimed to manufacture filter material coated with nano particles for masks owing to use in time of outbreak. In this regard many experiments carried out onto titaniumdioxide, copper oxide and zinc oxide nano particles dopped commercial zeolite. Afterwards produced materials were coated on polyethylene textiles and also paper samples performed bacterial tests. It demonstrated that fabricated nano particles and nano wires can prevent bacterial growth.