ZnO nanorod temelli penisilin biyosensörünün hazırlanması
Preparation of penicillin biosensor based on ZnO nanorod
  1. Tez No: 414210
  2. Yazar: ÇİSEM TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Penisilin,“pensilin notatum”adlı mantarın ürettiği, bakteri öldürücü bir maddedir. Hastalık yapan bakterilerin hücre duvarını bozarak hastalığı önler. Nefrit, menenjit, prostat ve kemik iltihabı gibi çok sayıda hastalığı tedavi eder. Tez çalışmasında, sentezlemiş olduğumuz yüzey bağımlı ve yüzey bağımsız ZnO nanorodlar ve kitosan kullanılması ile penisilinaz enziminin nanorod yüzeyine immobilizasyonu yapılarak potansiyometrik esaslı penisilin biyosensörü hazırlanmıştır. Elde edilen biyosensörün optimum çalışma koşullarını belirlemek amacı ile tampon konsantrasyonu, tampon pH'sı ve ortam sıcaklığının elektrot cevabı üzerine etkileri incelenmiş, enzim elektrodunun raf ömrü, tekrarlanabilirliği, tayin aralığı belirlenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, hazırlanan penisilin biyosensörü ile Alfoksil adlı ticari farmasötik formülasyonda penisilin tayini standart katma yöntemi ile yapılarak elde edilen sonuç referans değeri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Penicillin is a group of antibitiotics derived from Penicillium fungi. Penicillium antibiotics were among the first drugs to be effective aganist many previously serious diseases such as bacterial infections. It disrupts cells wall of this bacteria and prevents diseases such as nephritis, meningitis, prostate, osteitis. In thesis study, potentiometric-based penicillin biosensor was prepared by immobilizing penicillinase on our synthesized surface dependent and surface independent ZnO nanorods surfaces and chitosan. To determine the optimum working conditions of the biosensor; examined the effect of buffer concentration, buffer pH, and media temperature on the electrode response and determined shelf life, repeatibility and interval of determination (designated range). Additionally, the penisilin assay in Alfoxil was also carried out with our prepared penisilin biosensör. The obtained results was compared refecence value.