Bitki hastalıklarının tespiti için kalsiyum seçici sensörlerin kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the use of calcium selective sensors to detect plant diseases
- Tez No: 414213
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM IŞILDAK, YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bitkilerde olumsuz çevre koşulları ve çeşitli organizmalara bağlı olarak ortaya çıkan stres, her yıl büyük miktarda ürünün kaybedilmesine sebep olmaktadır. Bu durum, bitki hastalıklarının erken tespit edilerek gerekli tedbirlerin zamanında alınmasını zaruri hale getirmektedir. Bu çalışmada, bitkilerin stres faktörlerine verdiği yanıtlar ve bu yanıtların ardındaki olaylar birbirleriyle ilişkili olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda grafit, sertleştirici ve epoksi karışımı ile kaplanan ince bakır tellerin membran çözeltisine daldırılmasıyla kalsiyum seçici sensörler elde edilmiştir. Birer adet kalsiyum seçici elektrot ve referans elektrot, kaktüs gövdesinde ksilemle ilişkili olacak şekilde yerleştirilmiştir. Bu sensörler, aynı koşullarda tutulmakta olan bitkilerde soğuk şoku veya yüksek konsantrasyonda NaCl çözeltisi kullanılarak ortaya çıkarılan stresin potansiyometrik yöntemle tespit edilmesinde kullanılmıştır. Bitkilerin ksilemlerindeki kalsiyum seviyeleri 27-50 saat boyunca sürekli olarak potansiyometre aracılığı ile takip edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre, kalsiyum seçici sensörler ksilemde strese bağlı olarak meydana geldiği değerlendirilen kalsiyum değişimlerini tespit etmiştir. Bununla birlikte, potansiyometrik yöntemin ve kalsiyum seçici sensörlerin bu amaçla en uygun şekilde nasıl kullanılabileceğine dair yeni çalışmalar yapılması gerekliliği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stress emerges in relation to unfavorable environmental conditions or various organisms causes huge amounts of product loss every year. This situation makes obligatory to take necessary measures in time by detecting plant diseases early on. In this study, plant responses to stress factors and events leading to these responses are reviewed in tandem. During experimental studies, thin copper wires coated by graphite, plasticizer, and epoxy mixture were dipped into the membrane solution to obtain calcium-selective sensors. Calcium and reference electrodes, one for each, were inserted into the body of a cactus to be associated with xylem. These sensors were used to detect stress caused by either cold shock or high concentration NaCl solution by utilizing potentiometric method. Calcium levels of plants' xylem were monitored for 27-50 hours continously via a potentiometer. According to the results obtained in the study, calcium-selective sensors detected the changes in calcium levels which are considered to occur due to stress. However, it is also revealed the necessity for new studies on how to make best use of potentiometric method and calcium-selective sensors.