X band block upconverter design for VSAT applications
VSAT uygulamaları için X band frekans yükselteci
- Tez No: 414214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN PAŞA PARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Haberleşme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
VSAT haberleşmesi kullanıcılara farklı yerlerde olmalarına rağmen güvenli ve mobilize bir haberleşme olanağı sunması nedeniyle önemini kaybetmeyen ve gelişen bir haberleşme türüdür. Bu çalışmada ticari veya askeri amaçlı VSAT haberleşmesinde kullanılabilecek ucuz maliyetli ve yerli bir elektronik devre kartı prototipi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Protototipin simülasyon, tasarım ve test süreçlerinde yüksek frekans ve mikrodalga elektroniğine ilişkin zorlayıcı ilkeler bulunmaktadır. Bu tezde benzetim yazılımları kullanılarak teori ve pratik arasındaki farklılığın giderilmesi amaçlanmıştır. Tezin birinci bölümünde tez hedefi ortaya konmuştur. İkinci bölümde genel teorik kavramlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölüm benzetim ve tasarım çıktılarını barındırmaktadır. Dördüncü bölümde ise üretim test sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VSAT communication has not been losing its popularity and importance and has been developing as it presents a secure and a mobile way to communicate among the users in different locations. In this thesis, a block upconverter, an electronic circuit inside a VSAT equipment, prototype has been developed suitable to use in commercial and military VSAT communications. Simulation, design, implementing and testing of high frequency and microwave electronics are challenging. This thesis aims to give a good approximation between theory and practice by using the mathematical models of electronic components. In the first chapter, the thesis goal is introduced. The second chapter includes the fundamental theoretical concepts. The simulation and design graphs and details are given in the third chapter. And in the fourth chapter, fabricated designs and test results have been referred.