Yeni tip solar biyoreaktör geliştirilmesi
Development of a new solar bioreactor
- Tez No: 414251
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM IŞILDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Doğal aydınlatma, tüm sınırlı ve sınırsız ortamlarda öncelikli olarak iyi görme koşullarının sağlanması için gerekli bir faktördür. Gün ışığı kullanılarak oluşturulan doğal aydınlatma sistemleri, son yıllarda giderek önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında, fresnel lens ve fiber optik kablodan oluşan entegre bir solar-optik sistemle fotobiyoreaktörün içi aydınlatılmıştır. Öğlen saatlerinde, 12 adet fresnel lensin odağında bulunan fiber optik kablo girişine gelen ve fiber optik kablo çıkışına aktarılan aydınlık şiddeti değerleriteorik olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, solar biyoreaktör içindeki toplam aydınlık şiddeti değerleri, fresnel lens kullanılmadan meydana gelen toplam aydınlık şiddeti değerleriyle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, fresnel lens kullanıldıktan sonra solar biyoreaktör içindeki aydınlanma düzeyinin oldukça arttığı görülmüştür. Ayrıca, belli bir seviyeye kadar mikroalg doldurulan biyoreaktör içinde dört tane fiber optik kablodan elde edilen aydınlık şiddeti değerleri ve fresnel lensin ışığı aktarma yüzdesi hesaplanmıştır. Tek bir fresnel lens ve fiber optik kablo için fiber optik kablonun aydınlık çıkış şiddeti, kritik açı değeri ve konsantrasyon oranı bulunmuştur. Konsantrasyon oranı, fresnel lensin üzerine gelen ışığın büyük kısmını yoğunlaştırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Natural lighting is indispensable factor which provides a good vision in all limited and unlimited spaces. In recent years, natural lighting systems which is used sun light has been being more important. In this thesis, an integrated solar-optic lighting system containing Fresnel lenses and fiber optic cables is used for illuminating inside of photobioreactor. At noon, luminous intensity of fiber optic cable input and out was measured as theoric which was positioned to focal point of Fresnel lens. Furthermore, total luminous level with Fresnel lens was calculated and compared with total luminous level that was not used Fresnel lens.According to the results, it is determined that Fresnel lens has significantly increased. Additionally,light intensity values from four fiber optic cables which was filled up to a certain level andlight transmission percentage of Fresnel lens was also calculated. For a single Fresnel lens and fiber optic cable, light output intensity, concentration ratio and critic angle of fiber optic cable was calculated. Concentration ratio has shown that Fresnel lens has concentrated a large part of inicident light.