Haliç sedimentinin kirliliği ve ağır metal içeriğinin incelenmesi
Investigation of sediment pollution and heavy metal content in the Golden Horn estuary
- Tez No: 414250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRDAL KANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Haliç yüzyıllar boyunca, bölgede var olmuş bütün medeniyetlere tanıklık etmiş ve İstanbul'un en gözde yeri olma özelliğini korumuştur. Fakat endüstriyel gelişmeler, nüfusun hızla artışı, kontrolsüz yapılaşma ve deşarjlar, trafik kaynaklı atmosferik girdiler gibi nedenlerle, Haliç bölgesi ağır bir kirlilik yükü altında kalmıştır. Çevre ve halk sağlığı açısından alarm vermeye başlayan Haliç bölgesini iyileştirme çalışmaları yürütülmüş, Haliç sedimenti 4-5 m'ye kadar çekilerek ağır metal kirliliği büyük ölçüde azaltılmıştır. Ayrıca bölgeye kanallar döşenerek Haliç'e gelen atık sular da büyük ölçüde engellenmiştir. Canlıların sağlıklı bir çevrede yaşaması için toprak, su ve hava kalitesinin belirlenmesinde ağır metal seviyelerinin analiz edilmesi; kirliliğe sebebiyet veren kaynaklarının tespit edilmesi ve alınabilecek önlemlerin saptanması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı İstanbul Haliç sedimentinden örnekler alınarak, sedimentte mevcut olan metal kirliliğinin belirlenmesidir. 2014 yılında Haliç sedimentinden alınan örnekler, farklı kimyasallar ile asitlendirilerek mikrodalga ile parçalama ön işlemine tabi tutulmuştur. Daha sonrasında Çinko (Zn), Krom (Cr), Bakır (Cu), Kurşun (Pb), Kadmiyum (Cd), Demir (Fe) ve Nikel (Ni) konsantrasyonları İndüktif Eşleşmiş Plazma Optik Emisyon Spektrometresi (ICP-OES) ve Atomik Absorpsiyon Spektrometresi (AAS) ile analiz edilmiştir. ICP-OES ile yapılan ağır metal analizinde Bakır (Cu) konsantrasyonu TEC (Eşik Etki Seviyesi)'in üzerinde olmakla birlikte, ölçüm yapılan diğer tüm ağır metal konsantrasyonları TEC (Eşik Etki Seviyesi) ve PEC (Olası Etki Seviyesi)'in altındadır. Bu sonuçlar Haliç'te yapılan çalışmalarla Haliç kirliliğinde iyileşmenin sağlandığı fakat sedimentte konsantre hale gelebilen kirleticilerin uzun yıllar sediment yapıda varlığını sürdürebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
During the centuries, Golden Horn has witnessed the whole civilization existed in the region and being most popular place in İstanbul. But for reasons as industrial development, increase rapidly population, uncontrolled construction and discharges, traffic-induced atmospheric inputs, Golden Horn region has been under a heavy pollution load. Golden Horn is alarming in terms of public health and environment carried out improvement works, heavy metal pollution is greatly reduced pulling up to 4-5 meters Golden Horn sediment. In addition, laying of channels to waste water coming to Golden Horn estuary is greatly reduced. To live in a healthy environment of living creatures, analysis and determination of heavy metal levels in land, water and air quality has a great importance for determining the source of pollution and determining the measures that can be taken. The purpose of this study, samples from the Golden Horn estuary's sediment in İstanbul, which is the determination of metal pollution in the sediment. In 2014, samples taken from the Golden Horn estuary's surface sediment were acidified for pretreatment with various chemicals and analyzed. Later, Zinc (Zn), Chromium (Cr), Copper (Cu), Lead (Pb), Cadmium (Cd), Iron (Fe) and Nickel (Ni) concentrations was analyzed Inductively Coupled Plasma Optical Emission Spectrometry (ICP-OES) and Atomic Absorption Spectrometry (AAS). The heavy metal analysis with by ICP-OES showed that only Copper (Cu) concentration is above the TEC (Threshold Effect Concentrations) level. The other heavy metal concentration to be analyzed is below the TEC (Threshold Effect Concentrations) and PEC (Probable Effect Concentrations) levels. Studies in Golden Horn estuary showed, significant improvement for pollution but contaminants can become concentrated in sediments may persist for many years in the structure of sediment.