Investigation of biodiesel production from safflower oil
Aspir yağından biyodizel eldesinin araştırılması
- Tez No: 414279
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FERDİ GERÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Chemical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, öncelikle aspir yağının özellikleri; asit değeri, iyot değeri, peroksit değeri, sabunlaşma sayısı, kinematik viskozitesi ve yoğunluğu belirlenmiştir. Daha sonra aspir yağının bazik-katalizör varlığında transesterifikasyon reaksiyonu ile biyodizele ester içeriği araştırılmıştır. Yağ/etanol oranı (1:3, 1:6 ve 1:9), sodyum metoksit (NaOCH3) katalizör konsantrasyonu (%0.25, %0.50, %0.75 and %1.00) gibi değişkenler incelenmiş ve karıştırma hızı 600 rpm ve reaksiyon sıcaklığı 65±1°C deney koşullarında sabit tutulmuştur. Aspir yağının yağ asidi metil esterlerine veriminin incelenen şartlarda en iyi verim, 1:6 yağ/etanol oranı, % 1.00 sodyum metoksit katalizör konsantrasyonu, 600 rpm karıştırma hızı ile, 65±1°C reaksiyon sıcaklığında ve 20 dakikalık reaksiyon süresinde %99.2 ile gerçekleşmiştir. Yağlı asidi metil esterlerinin karakterizasyonu (FAMEs) Iatroscan MK-6s (TLC/FID) cihazı tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, the properties of safflower oil, acid value, iodine value, peroxide value, saponification number, kinematic viscosity and density were determined. In the second step, the ester content of safflower oil into biodiesel was investigated through transesterification reaction in the presence of base-catalyzed. Different experimental variables such as oil/ethanol molar ratio (1:3, 1:6 and 1:9), sodium methoxide (NaOCH3) catalyst concentration (0.25%, 0.50%, 0.75% and 1.00%) were investigated, while the rate of stirring 600 rpm and reaction temperature 65±1°C conditions were kept constant. As a result, oil/ethanol molar ratio of 1:6, catalyst concentration of 1.00%, rate of stirring of 600 rpm, reaction temperature of 65±1°C and 20 min reaction duration offered the best safflower oil ethyl ester yield (99.2 %). Characterization of the fatty acid methyl esters (FAMEs) was accomplished by Iatroscan MK-6s TLC/FID.