Alüminyum toksisitesinin neden olduğu oksidatif DNA hasarının önlenmesinde hidroksitirozol'ün rolü
The role of hydroxythrosol in prevention of oxidative DNA damage resulted from aluminium toxicity
  1. Tez No: 414280
  2. Yazar: ŞEYDA UÇARCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN KILIÇ, DR. GÖZDE AYDOĞAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, alüminyum (Al) toksisitesi ile indüklenen oksidatif stres ve DNA hasarının önlenmesinde, Olea europea L.'dan elde edilen güçlü bir antioksidan ve metal şelatlayıcı madde olan hidroksitirozol (HT)'ün etkileri araştırılmıştır. Swiss albino cinsi farelerin beyin dokusunda Grup I (Kontrol: % 0.9'luk NaCl); Grup II (AlCl3: bir kez 25mg/kg); Grup III (HT: bir kez 100 mg/kg); Grup IV (AlCl3+HT: sırasıyla bir kez 25 mg/kg ve bir kez 100 mg/kg); Grup V (HT: 10 mg/kg/gün-7 gün); Grup VI (AlCl3+HT: sırasıyla 25 mg/kg bir kez ve 10 mg/kg/gün-7 gün) olmak üzere toplam 6 grup üzerinde (n=6) çalışılmıştır. Tüm uygulamalar intraperitonal olarak gerçekleştirilmiştir. Süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz, glutatyon S-transferaz ve asetilkolinesteraz enzim aktiviteleri, toplam glutatyon düzeyi ve lipid peroksidasyonu biyokimyasal olarak ölçülmüştür. Dokudaki patolojik değişiklikler ışık mikroskobunda incelenmiştir. DNA hasarı tek hücre jel elektroforezi (SCGE) yöntemi ile belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, HT Al toksisitesinin oluşturduğu oksidatif stresi azaltmakta, lipid peroksidasyonu ve patolojik değişiklikleri engellemektedir. Buna bağlı olarak, oluşan DNA hasarı da önlenebilmektedir. Bu etkilerin gerçekleşmesinde, HT'ün hem Al'u hem de oluşan Al kaynaklı radikal molekülleri bağlayıp etkisizleştirerek, işlev gördüğü düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effects of hydroxythyrosol (HT), a powerful antioxidant and metal chelator which is obtained from Olea europea L., in the prevention of oxidative stress and DNA damage resulted from aluminium (Al) toxicity. On the brain tissue of swiss albino mice, total number of 6 groups (n=6) of animals were studied as: Group I (control: 0.9 % NaCl); Group II (AlCl3: at one time, 25mg/kg); Group III (HT: at one time, 100 mg/kg); Grup IV (AlCl3+HT: at one time, 25 mg/kg and 100 mg/kg respectively); Grup V (HT: 10 mg/kg/day-7 days); Grup VI (AlCl3+HT: 25 mg/kg and 10 mg/kg/day-7 days respectively). All applications were carried out intraperitoneally. Superoxide dismutase, catalase, glutathione S-transferase and acetylcholine esterase activities, total glutathione level and lipid peroxidation were measured biochemically. Pathological changes were investigated under a light microscope. DNA damage was determined by single cell electrophoresis (SCGE) method. According to the findings, HT reduced oxidative stress, lipid peroxidation and histopathological changes resulted from Al toxicity. In parallel, DNA damage was prevented. It is thought that HT acted by binding and neutralising either Al or Al-derived radicals while fulfilling those effects.