Üçüncü derece akışkanın paralel plaka akışının perturbasyon-iterasyon metodu ile çözümü
Perturbation–iteration solution for a third–grade fluid flowing between parallel plates
  1. Tez No: 414305
  2. Yazar: VOLKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PAKDEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, perturbasyon-iterasyon algoritması iki farklı üçüncü derece akışkanın iki boyutlu paralel plaka akışına uygulanmıştır. Öncelikle perturbasyon-iterasyon algoritmalarına ait teori, ikinci dereceden adi diferansiyel denklemler ve ikinci dereceden etkileşimli adi diferansiyel denklemler için geliştirilmiştir. Burada perturbasyon açılımı ve Taylor serisi terimlerine bağlı olarak iki farklı algoritma geliştirilmiştir. Elde edilen algoritmalar, sırasıyla sabit vizkoziteye sahip non-newtonyen akışkanın paralel plakalar arasındaki akışı ve Reynolds modeli viskoziteye sahip newtonyen akışkanın paralel plakalar arasındaki akışına uygulanmıştır. Bulunan çözümler sayısal çözüm ve klasik perturbasyon çözümü ile karşılaştırılıp sonuçlar grafikler üzerinde tartışılmıştır. Perturbasyon-iterasyon çözümlerinin klasik perturbasyon çözümlerine göre daha iyi yakınsadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the perturbation-iteration algorithm is applied to two different 2D flows of third grade fluids between parallel plates. Primarily, two different perturbation-iteration algorithms depending on the perturbation correction terms and Taylor series expansion terms are developed for second-order ordinary differential equations and second-order coupled ordinary differential equations. The obtained algorithms are employed to the flow of a third grade non-Newtonian fluid between parallel plates and the flow of a Newtonian fluid between parallel plates with a Reynolds model viscosity. The solutions are contrasted with the numerical and regular perturbation solutions. Then the results found are discussed on graphs. It is found that the perturbation-iteration solutions converge better to the numerical solutions when compared with the regular perturbation solutions.