Çeştepe Aile Sağlığı Merkezine başvuran hastaların duygusal zeka düzeyleri ve iletişim becerileri
Emotional intelligence and communication skills at the patients who refer to Çeştepe Family Health Center
  1. Tez No: 414580
  2. Yazar: FATMA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde insanın hem sosyal hem de profesyonel iş hayatında başarılı olabilmesi sahip olduğu bilgi, beceri ve özel eğitimlerle kazanılan yetkinliklerin yanında iletişim becerilerinin de yeterli olmasını gerektirmektedir. İyi bir iletişim becerisine sahip olmak duygusal zekâ olarak tanımlanan insanın kendini ve karşısındakini tanıma ve anlama yetisine sahip olmasını da ifade etmektedir Kendini ve karşısındakini tanıyabilen birey doğal olarak diğer bireylere oranla daha rahat ve sağlıklı iletişim kurabilecektir. Katılımcılara verilen sağlık hizmetinin daha etkili ve faydalı olması için hastaların duygusal zekâ ve iletişim becerilerini belirlemek, çıkan sonuçlara göre sağlık çalışanlarına yeni tutum ve davranış modeli geliştirebilmek üzere bu çalışma yapılmıştır. Katılımcıların ölçülen duygusal zekâ seviyeleri yüksek çıktığı halde, stres yönetim başarısı, strese dayanıklılık ve dürtü kontrolü konusunda başarısız oldukları bulunmuştur. Stres yönetimi boyutunda çok zor durumların üstesinden geleceğine inanma oranının yüksek çıkmasına rağmen, yüksek düzeydeki strese dayanma üzücü olaylarla başa çıkma başarı oranı düşük çıkmıştır. Oranın düşük çıkmasına sebep olan olgunun; anket çalışmasına katılan kişilerin manevi değerlere bağlılığı, kaderciliği veya yanıtların gerçek duygu ve düşünceyi yansıtmak yerine olması gereken yanıtı verme düşüncesinden kaynaklanabileceği sonucuna varılmıştır. Duygusal zeka düzeyi ile kendini tanıma ve ifade etme, değişime ayak uydurabilme, kişilerarası ilişkileri arasında doğru orantı bulunduğu; diğer bir ifadeyle, duygusal zeka düzeyi yüksek çıkan bireylerin iletişim becerilerinin de yüksek olduğu bulunmuştur. Eğitim ve gelir düzeyi düşük olan katılımcıların hayattan beklentilerinin yüksek olmasına rağmen, içinde bulundukları şartlardan memnun oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today people require the knowledge, skills acquired through special training along with adequate communication skills to be successful both in social and professional business life. Having good communication skills which is defined as“emotional intelligence”expresses also the ability to know and understand himself and the person opposite to him. The individuals who understand himself and the others, naturally will be able to communicate more comfortably and healthy when compared with other individuals. Of health care provided to the participants to be more effective and useful to identify patients' emotional intelligence and communication skills, according to the results of health care workers in order to develop new attitudes and behavior patterns, this study was conducted. Measured participants' emotional intelligence levels appear to be higher, even though the success of stress management, stress tolerance and impulse control were found to have failed to. Stress management in size to a very difficult situation to overcome, despite a high rate of belief, based on high levels of stress coping with distressing events success rate is much lower . Which led to the low rate of patients; of people who participated in the survey commitment to spiritual values , thoughts and feelings of fatalism or to reflect the actual response should be in place to respond was concluded to be derived from the idea . With the level of emotional intelligence, self-knowledge and expression, ability to adapt to change, the direct correlation between interpersonal relationships ; in other words , a high level of emotional intelligence, communication skills of the individuals was found to be too high . Participants with low levels of education and income of the highest life expectancy, although the conditions in which they were found to be satisfied.