Yurtta kalan ve kalmayan üniversite öğrencilerinin ruhsal durumlarını etkileyen bazı faktörler
- Tez No: 7656
- Danışmanlar: DR. MESUT BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu araştırma yurtta kalma, cinsiyet ve sınıfın üniversite öğrencilerinin ruh sağlığına etkisi incelen- mistir. Araştırmanın ömeklemi H.Ü. Bey tepe Kampüsü'nün çeşitli bölümlerinde okuyan toplara 257 öğrenciden oluş turulmuştur. Bunun 140» ı kız, 117 'si erkek öğrencidir. Araştırmada ruh sağlığına ilişkin değişkenleri ölçmek için Derogatis tarafından geliştirilmiş olan ve çeşitli araş tırmacıl arca kullanılan Ruhsal Belirti Ta rama Listesi“Semptom Check List 90 (SCL-90) kullanıl mıştır. Elde edilen bilgiler envanterin 9 ana skalası ve 1 ek skala üzerinden değerlendirilmiştir. Ana skala- lar sırasıyla; S omatizasy on (SOM), Obsesif Kompulsif (0-C), Kişiler arası duyarlılık (INT), Depresyon (DEP), Anksiyete (ANx), öfke ve düşmanlık (HOS), Fobik anksi- yete (PHOB), Paranoid düşünce (PAR), Psikotizm (PSY) dir. Ayrıca yeme, içme ve uyku bozukluklarını içeren birde ek skala vardır (Al). Bu çalışmada 3 ana denence incelenmiştir. 1. Yurtta kalmanın etkisi 2. Cinsiyet faktörünün etkisi 3. Yurtta kalış süresinin (sınıfın) etkisi Elde edilen bulgulara göre; a) Yurtta kalan öğrencilerle, aileleriyle kalan öğrenciler arasında manidar bir fark bulunamamıştır. iib) Yurtta kalan kızlar, yurtta kalan erkeklerden genel ruh sağlığı ve 0-C, INT, DEP ve ANx alt akalala rında. 01 düzeyinde manidar ruhsal belirti göstermişler dir» c) Yurtta kalan 1. ve 3. sınıf öğrencilerin genel ruh sağlığı puanları arasında manidar fark ”bulunamamış ancak SOM ve Mx akalalarında., 3» sınıflar.05 düzeyinde manidar ruhsal belirti göstermişlerdir. Bu bilgiler doğrultusunda oldukça önemli ve hassas olan bu dönemde, danışma ve rehberlik hizmetlerinin gerek liliği vurgulanmış ve bu vargı doğrultusunda yurtların bireyin ruh sağlığına olumsuz etkisini azaltıcı yönde ba zı önlemler almaları önerilmiştir. ııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the effects of living in dormitory, sex and grade on students mental health has taken as a problem. The sample of this research was choosen from Ha cettepe university Beytepe Campus totally 257 students; 140 girls and 117 boys. On order to measure the variab les about mental health symptom check list 90 was used which was improved by Derogatis. The findings were evaluated out of 9 main scale and 1 additional scale of envanter. The main scales were somatization (SOM), Obsessive Compulsive (0-C), Inter personal Sensitivity (INT), Depression (DEP), Anxiety (ANx), Hostility (HOS), Phobic Anxiety (PHOB), Paranoid thinking (PAR), Psychotism (PSY). And also there were additional Items (AI) eating and sleeping problems. Three basic essential hypothesis has been studied in this study; 1. Effect of living in dormitory on overall 2. Effect of sex 3. Effect of period of living in dormitory The findings of this research showed that; 1. There is no significant difference between mental health of the students who live in dormitory and who live with their families according to the findings of global severity index and 9 main scale. iv2. It was found that female students who live in dormitory showed, much more significant symptoms at.01 level according to global severity index 0-C, INT, DEP and ANx scales. 3. First and third grade students who live in dormitory showed no significant difference at the global severity index. On the other hand 3 rd grade students showed significantly different symptoms at a level of.05 according to (SOM) and (ANx) scales. According to the results of this study guidance and counseling services are very important and necessary at this period of life of the students. Consuquently, in order to decrease the negative effects of living in dormitory some precautious were aduiced.