14 - 18 yaş arası ergenlerin benlik saygısı ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişki
The correlation between self - esteem level and pyschological resilience of adolescents aged 14 - 18
- Tez No: 414642
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BETÜL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı lise çağındaki ergenlerin benlik saygıları ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bunun yanı sıra teorik anlamda benlik saygısıyla ilişkili olduğu düşünülen; cinsiyet, yaş, doğum sırası, ebeveynlerin eğitim durumu, ebeveynlerin birliktelik durumu, algılanan sosyoekonomik düzey gibi demografik özelliklerin de bu değişkenle ilişkileri araştırılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır ve araştırmanın evrenini Yalova Anadolu Lisesi Lise 1. 2. 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen 148'i kız, 154'ü erkek olmak üzere toplamda 302 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılıp, normal dağılımın incelenmesi için de Kolmogorov - Smirnov dağılım testi kullanılmış ve her iki değişken için de normalliğin sağlandığı görülmüştür. Benlik saygısı için p=0,062 (p>0,05), psikolojik dayanıklılık için p=0,055 (p>0,05) değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to study the correlation between the self-esteem level and psychological resilience of high school adolescents. Also, the correlation between self-esteem level and the demographic aspects which are considered to be theoritecally related to self esteem level such as gender, age, birth order, educational background of the parents, comitative of the parents, and perceived socioeconomic status has been researched. This research is designed with relational screening model and the population of the survey is the 1st, 2nd, 3rd and 4th level students of Yalova Anatolian High School. The sample of the research is the 302 voluntary students in which there are 148 females and 154 males. Demographic Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale, Adolescent Psychological Resilience Scale have been used in order to collect data. For the statiscial analysis of the data, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 has been used. Evaluating the data, descriptive statistical methods have been used (frequency, percentage, mean and standard deviation) whereas for the analysis of normal distribution, Kolmogoroz-Smirnov Test has been used and assurance of the normality has been detected for both of the two variates. For self-esteem level p=0,062 (p>0,05), and for psychological resilience p=0,055 (p>0,05) values have been found.