Between 'rebellion' and 'massacre' discourses: Dersim 37 - 38 in Turkish novels
İsyan ve katliam söylemleri arasında: Türkçe romanlarda Dersim 1937 - 38
- Tez No: 414722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tezde, Dersim 1937 38 olaylarının resmi ve alternatif tarih etkisi ile beraber okura belli bir ideolojik mesaj verme amacıyla roman olarak yeniden yazıldığı gözlemlenmiştir. Resmi tarih ile romanın söylemi arasındaki mesafe, romanın mesajını da belirlemiştir. Tarihsel figürlerin betimlenmesi, Dersim 1937-38 yaklaşımları, romanların iki temel kategorideki porsiyonlara ayrılmalarına katkıda bulunmuştur: olayları 'isyan' olarak niteleyen ezenler ve olayları 'katliam' olarak niteleyen ezilenler. Seyit Rıza gibi etkili tarihsel figüreler veya Türk Hava Kuvvetleri'nin etkili saldırıları gibi olayların ele alınışı, romanların söylemsel inşasını oluşturmaktadır. Feodalizmin tasfiyesini, Kemalist rejimin medenileştirme misyonu, Mustafa kemali sembolize eden karakterler üzerinden temsil edilerek, baskın Dersim 1937-38 söylemi kamuda katliamın meşrulaştırma işlevini üstlenir. 1990ların başından itibaren yazılan kanon dışı romanlar ise, alternatif tarih yazımına ve tanıklıklara dayanarak, Dersim 1937-38 olaylarını katliam olarak tanımladı ve bunu kamuyla paylaşmayı amaçladı. Bu romanlar, resmi tarihin ve 'devletçi' romanların gizlemekte olduğutarihi ortaya çıkarmayı amaçlamış olsalar da, resmi tarih yerine tanıklıklara dayanan romanlarda da modernizasyonmisyonu, self oryantalizm gözlemlenmiştir. Bu birbirininkarşıtı olan iki gruptaki ortak temalar, iktidarın fiziksel yok edişten sonra ezilenlerin zihnine ulaşarak yarattığı yıkıcı etkiyi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, It has observed that Dersim 1937-38 events with the effect of official and alternative historiography rewritten in the novels to give a certain ideological massage to the reader. The degrees of the margin between official history and the novels' discourses have determined the massage of the novel. The description of historical figures, the approach to the Dersim 1937-38 events helped to distinguish those novels position in two certain categories: the oppressor who evaluates the events as 'rebellion' and the oppressed who identify 'massacre'. The handling of theinfluential historical figures, events, such as Seyit Rıza as a figure, or the attacks of Turkish Air Force as an influential act, were formed discursive construction of the novels.With the representing of the liquidation of feudalism, the civilizer mission of the Kemalist regime throughout the reflective characters who symbolize Mustafa Kemal Atatürk himself, the dominant discourse of Dersim 1937-38 novel functioned very well in legislation of massacre in public. The non-canonical novels written with beginning of 1990s, grounding to the alternative historiography and the narrations of the witnesses, identified the Dersim 1937-38 events as massacre and aimed to decelerate that to the public. Although those novels aimed to reveal the truth that the official history and the 'statist' novels has been hiding, the modernization mission , 'self-orientalism', observed in the novels that grounding the witnesses of the Dersim 1937-38 instead of the official history. The common themes of the two groups of novels, which are in fact, just opposite to each other, shows the destructive effect of the of the power which even reach the minds of the oppressed after the physical eradication.