The cultural transformation of Yeldeğirmeni neighborhood
Yeldeğirmeni mahallesinin kültürel dönüşümü
- Tez No: 414723
- Danışmanlar: DR. SAİME TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İstanbul Kadıköy ilçesinde bulunan Rasimpaşa Mahallesi, bilinen adıyla Yeldeğirmeni, mekansal, sosyal ve demografik bir dönüşümden geçiyor. Tarihi yapısını korumuş ve Kadıköy'ün merkezinde, ulaşım arterlerine yakınlığı ile bilinen Yeldeğirmeni mevkiindeki dönüşümün İstanbul'un benzer mahallelerinde süregiden soylulaştırma süreçlerinden ve diğer kentsel dönüşüm/yenileme projelerinden farklı bir seyir izlediği gözlemlenmektedir. Bu araştırma Yeldeğirmeni'nde yaşanan dönüşümü belirleyen faktörleri bulmak ve diğer alanlardaki dönüşümden farklılaşan yönlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç çerçevesinde soylulaştırma literatürüne referans ve yeni kültürel orta sınıfın değişimdeki rolü tartışılacaktır. Yeldeğirmeni'nde yaşanan dönüşümün hızlanmasında en önemli etkenlerden biri Kadıköy Belediyesinin sivil toplum kuruluşları ile ortak yürüttüğü Yeldeğirmeni Yenileme Projesi olduğu gözlenmektedir. Bu proje, yerel yönetimler tarafından yürütülen diğer yenileme projelerinden farklı olarak mekanın tarihsel özelliklerinin korunmasını, mahalle kültürünü yenilenerek yaşatılmasını, ve sanatsal faaliyetlerin desteklenmesini önüne koyarak mahalle canlandırma projesi olarak tasarlanmıştır. Öte yandan mahallede artan sanatçı nüfusu ve özellikle yabancı öğrencilerin yerleşmesi ile mahallenin mekansal organizasyonunda değişiklikler gözlenmeye başlanmıştır. Ancak bu değişiklikleri önce Kadıköy, sonrasında ise İstanbul'un diğer alanlarında süregiden değişikliklerden ayrı değerlendirmek mümkün görülmemektedir. Özellikle Taksim ve İstiklal Caddesi civarında yaşanan değişim ve dönüşüm, Gezi Parkı direnişi ve bu direnişten sonra ortaya çıkan sosyal ve siyasi atmosferin Yeldeğirmeni'nde yaşanan dönüşümde de etkili olduğu görülmektedir. Buradan hareketle, farklı dinamiklere sahip bu alanın çalışılmasının İstanbul'in tarihi alanlarında yaşanan dönüşümün daha iyi anlaşılmasını sağlayacağı iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Rasimpasa neighborhood, also widely known as Yeldeğirmeni, located in the central Kadıköy district in Istanbul, has been undergoing a spatial, social and demographic transformation in recent years. It is observed that, the transformation in this historically protected, centrally located area which is also known with its spatial proximity to the main transportation axles, has taken different feature compared the other gentrification processes or urban regeneration/renewal projects happening in the other parts of Istanbul. This research aims to figure out the factors that triggers the transformation in Yeldeğirmeni area and differentiate it from the other transformation processes. Regarding this aim, the literature of gentrification is addressed and the role of the new cultural middle class in the transformation process is investigated. In the progress of the transformation in Yeldeğirmeni, it is observed that the project run by the local municipality Kadıköy, in partnership with civil society organization called Yeldeğirmeni Renewal Project has an accelerating impact on the transformation of the area. Unlike many other renewal projects currently carried out by the municipalities in Istanbul, this project has been designed as a neighborhood revitalization project with the vision of protecting the historical features of the area, revitalizing the neighborhood culture and supporting the cultural and art activities. At the same time, changes began to be appeared in the spatial organization of the space with the increasing number of artists in the area and settling of foreign students. It is not possible to frame these changes without taking into consideration the changes in Kadıköy, and the other areas of Istanbul. It is seen that, especially the transformation process undergoing in Taksim and Istiklal Street, Gezi Park uprising and the social and political atmosphere emerged after the uprising have remarkable impacts on the process of transformation in Yeldeğirmeni. It is claimed here that investigating this area would provide a deeper understanding of a transformation process in the historical sites of Istanbul.