Haneke'nin kent / buzlaşma üçlemesinde modern bireyciliğin izleri
The Indications of modern individualism in Haneke's trilogy of urban
  1. Tez No: 414741
  2. Yazar: BERNA SİTERA DEĞİRMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN ANSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Modern bireyciliğin gelişmesinde Batı'nın düşünce geleneği önemli bir rol oynamıştır. Bu geleneğin Rönesans, sanayileşme, on dokuzuncu yüzyılda gelişen kentleşme ve mimari hareket, Protestanlık gibi birçok seküler ve dini kaynakları olmuştur. Tüketim kültürü, hız, şiddet ve medya da günümüz bireyci değerlerinin dünya çapında ve Türkiye'de etkili olmasında önemli unsurlar olmuştur. Güvensizlik ve can sıkıntısı hastalığına yakalanmış bir toplumda insanlar özel alana daha çok önem vererek, kendi kendilerine yeten bireyler olmayı hedeflemişlerdir. Giderek yalnızlaşan ve duyarlılık düzeyi azalan insanlar diğer insanlarla ilişkilerinde ihtiyatla yaklaşmaya başlamışlardır. Bu durum da sahici ilişkilerin oluşmasını engellemiş ve insanları mutsuzlaştırmıştır. Bu çalışmada Avusturya'lı yönetmen Michael Haneke'nin“kent veya buzlaşma”üçlemesi filmleri Tesadüfi Bir Kronolojinin 71 Parçası, Yedinci Kıta ve Benny'nin Videosu bireyciliğin, aile, mahremiyet, din, medya, kent, şiddet ve tüketim ile ilişkisi bağlamında tartışılmıştır. Haneke bu filmlerde Batı'nın refah içerisinde yaşayan toplumlarının mutsuz hayatlarından esinlenmiştir. Bu filmlerden bireyciliğin insanları yalnızlaştırdığı ve duyarlılık düzeylerini azalttığı sonucu çıkarılmıştır. Bu tezin amacı, Türkiye toplumunda bireyciliğin sıkıntılarını anlayabilmek için bireyleşme hareketinin doğduğu ve en güçlü olduğu Batı'yı kendi metinleri aracılığıyla anlamaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Western tradition has played an important role in the development of modern individualism. This custom had several secular and religious sources as the Renaissance, industrilization, Protestantism and the movement of architecture and the urbanisation that developed in the nineteenth century. The culture of consumption, velocity, violence and media have been important elements to have an important effect on the values of individualist in Turkey and the world wide. In the society that got the sickness of feelings insecurity and boredom people have aimed to be self sufficient individuals by giving more importance to private sphere. The people who are getting lonelier and less sensitive have started to approach with caution to their relations with the other people. This situation has hindered development of real relations and has made people unhappy, too. In this study,“trilogy films of urban”, 71 Fragments Of A Chronology Of Chance, The Seventh Continent and Benny's Video by Austrian director Michael Haneke are discussed in the context of family, privacy, religion, media, urban, consumption in relation to individualism. In these films, Haneke was inspired by the unhappy lives at the western societies that live in prosperity. It was found out that individualism made people isolated and decreased their sensitiveness from these films. The purpose of this study is try to find out the challenges of individualism in Turkish society with the own texts of West where the movement of individualism was arosen and still the most intense.