The Effect of 2008 Crisis on the volatility spillover among six major markets
2008 Krizinin 6 başlıca market arasındaki yayılma endeksine etkisi
- Tez No: 414742
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu çalışmanın amacı; ekonomik kriz koşulları altında global hisse senedi piyasalarının farklı davranıp davranmadığını Amerika, İngiltere, Almanya, İspanya, Türkiye ve Yunanistan olarak adlandırılan altı büyük ülke arasındaki oynaklığın yayılma etkisini ölçerek tanımlamaktır. Biz 2008 Amerika finansal krizinin bu altı büyük ülkeye olan oynaklık yayılma etkilerini, Ocak 2003'ten Aralık 2014'e kadar olan günlük hisse senedi getirilerini kullanarak, 2008 finansal krizi öncesi, kriz süresince ve kriz sonrası analizini ederek inceliyoruz. Çalışma periodunu kriz öncesi, kriz süresince ve kriz sonrası olarak bölmek, bu ülkeler arasındaki oynaklık yayılma etkilerinin krizden kaynaklı değişip değişmediğini bulmamızı sağlamaktadır. Biz Diebold&Yilmaz modelini kullanıyoruz ve vektör otoregresif modellerden elde edilmiş olan sapmaların ayrışımlarına yoğunlaşıyoruz. Bu model bize global piyasalar arasındaki oynaklık yayılma etkilerini birleştirmeye izin verir. Ampirik bulgular literatür bölümünde de bahsedildiği gibi diğer araştırmacıların genel görüşlerini destekliyor ve ileri sürüyor ki hisse senedi piyasaları kriz dönemi süresince artan bir oynaklık yayılma etkileri eğilimi gösteriyor. Dolayısıyla bunun sonucunda da bu piyasalara katılan yatırımcılar çeşitlendirme etkisinin faydasını daha az kazanabilir.
Özet (Çeviri)
The scope of this paper is to determine whether global stock markets treat differently under conditions of economic crisis by measuring volatility spillovers among six major markets, namely the US, the UK, Germany, Spain, Turkey and Greece. We examine the volatility spillover effects of the 2008 US financial crisis to these six major markets using daily stock returns from January 2003 to December 2014, analyzing before, during and after the 2008 financial crisis. By dividing the study periods into the pre-crisis, during crisis and post-crisis periods, this enables us to explore whether the volatility spillovers between these countries change due to the crisis. We use Diebold and Yilmaz model and focus on variance decompositions that are derived from vector autoregressive (VAR) models. This model allows us to combine spillover effects between global markets. The empirical findings support the general view of other researchers as mentioned in the literature section and suggest that stock markets tend to show increased volatility spillovers during the crisis period, thus resulting in lesser benefit of diversification that can be gained by investors trading in these markets.