Çocuklarda kardiyopulmoner resüsitasyon sonucunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Factors affected outcome of cardiopulmonary resuscitation in children
  1. Tez No: 414803
  2. Yazar: SELDA KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURGÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Kardiyopulmoner resüsitasyonda başarıyı sağlamak yaş, altta yatan hastalık, kardiyopulmoner arrest ile kardiyopulmoner resüsitasyona (KPR) başlama zamanı, resüsitasyon ekiplerinin hazır ve uygun olma durumları gibi birçok faktöre bağlıdır. Çocuklarda kardiyopulmoner arrestin nedenlerini, risk faktörlerini ve sonuçlarını araştıran yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada çocuk acil serviste uygulanan kardiyopulmoner resüsitasyon sonucunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu geriye yönelik çalışma Ocak 2009 ile Temmuz 2013 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servisi'nde yapılmıştır. Çocuk acil serviste kardiyopulmoner resüsitasyon uygulanan 18 yaşın altındaki tüm olgular çalışmaya dahil edilmiştir. Hastane bilgisayar sistemi ve hasta dosyalarından elde edilen yaş, cinsiyet, başvuru zamanı, travma varlığı, altta yatan hastalık, resüsitasyon süresi, başlangıçtaki kalp ritmi, uygulanan adrenalin ve bikarbonat doz sayısı, kan şekeri, kan gazında pH, laktat ve bikarbonat değerleri kaydedilmiştir ve kardiyopulmoner resüsitrasyon sonucunu etkileyen faktörler araştırılmıştır. Bulgular: Kardiyopulmoner resüsitasyon uygulanan 107 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Erkek / kız oranı 1.3 ve ortanca yaş 42 aydır (1 gün-209 ay). Solunum durması olan 63 hasta (%59) ve kalp-solunum durması olan 44 hasta (%41) mevcuttur. Taburculukta sağkalım oranı %36.4'tür. Travma ilişkili olmayan solunum ve kalp durmasında (n=75) altta yatan neden sırasıyla solunumsal, nörolojik ve kardiyovasküler hastalıklardır. Travmatik solunum-kalp durmasında (n=32) ise en sık neden motorlu araç kazalarıdır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Successfull cardiopulmonary resuscitation depends on many conditions such as age, underlying disease, the time between cardiopulmonary arrest and cardiopulmonary resuscitation, availability of equipment. There are limited studies evaluating causes, risk factors and results of cardiopulmonary arrest among children. In this study we aim to evaluate the factors which may affect outcome of cardiopulmonary resuscitation in emergency department. Material and Method: This retrospective study performed between Jan 2009 and July 2013 in Dokuz Eylül University pediatric emergency service. It includes all patients under 18 who were administered cardiopulmonary resuscitation. The informations such as age, sex, application time, presence of trauma, underlying diseases, resuscitation period, initial heart rythm, administrated adrenalin and bicarbonate dosage, blood glucose, pH , lactate and bicarbonate values in blood gas were collected from database of hospital system and evaluate the factors which may affect outcome of cardiopulmonary resuscitation. Results: 107 patients who were administrated cardiopulmonary resuscitation participated in this study. Male/female ratio was 1.3 and mean age was 42 months (1 day-209 month) 63 patient with respiratory arrest (59%) and 44 patient with cardiopulmonary arrest(41%) were included. Survival rate was 36.4% percent. The underlying reasons for non traumatic cases were respiratory, neurologic and cardiovascular diseases per se whereas in traumatic cases the most common reasons were motor vehicle accidents.