İmatinib tedavisine direnç gösteren kronik miyeloid lösemi hastalarında bcr-abl geni kinaz bölgesi mutasyonlarının belirlenmesi ve klinikle ilişkisi
Determination of bcr-abl kinase domain mutations and clinical relationships in imatinib - resistant chronic myeloid leukemia patients
  1. Tez No: 414902
  2. Yazar: BETÜL KOÇKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKKİPRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: BCR-ABL geni kinaz bölgesi mutasyonlarını ve frekanslarını dizi analizi yöntemi ile belirlemek ve belirlenen mutasyonların klinik açıdan önemini değerlendirmek amaçlanmıştır. KML'de tanı ve tedavi sürecinde mutasyon analizi yapmanın önemini vurgulamak ve rutin kullanıma geçmesini desteklemek de amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Periferal kandan RNA İzolasyonu, ardından cDNA Sentezi yapılmıştır. BCR/ABL geni kinaz bölgesi, Nested PCR ile amplifiye edilmiştir ve dizi analizi ile sekanslanmıştır. Bulgular: 45 hastanın 11'inde (%24.44) mutasyon tespit edilmiştir. Bu mutasyonlar; 4 hastada E255K (%8.8), 2 hastada D241G (% 4.4), 2 hastada C369C (% 4.4), 1 hastada A366V (%2.2), 1 hastada K285N (%2.2) ve 1 hastada A380T (%2.2) mutasyonlarıdır. Sonuçlar: Mutasyonlar, İmatinib tedavisine suboptimal yanıt, yanıt kaybı ve direncin ana sebeplerinden biridir. Özellikle 4 hastada tespit edilen E255K mutasyonu İmatinib ve Nilotinib tedavisine direnç ile karakterize olan bir mutasyondur.
Özet (Çeviri)
Aim: Purpose of this study, determining of BCR-ABL kinase domain mutations and frequencies with Sequence analysis method to identify and to evaluate the clinical significance of the identified mutation and relationships. The importance of mutation analysis and support the routine use was aimed. Methods: Isolation of RNA from peripheral blood and cDNA synthesis was performed. BCR / ABL kinase domain was amplified with the Nested PCR. Sequencing of these regions was made with sequence analysis. Results: Mutations were detected in 11 of 45 patients (24.44%). E255K was detected in 4 patients (8.8%), D241G was detected in 2 patients (4.4%), C369C was detected in 2 patients (4.4%), K285N was detected in 1 patient (2.2%), A380T was detected in 1 patient (2.2%) and A366V mutation was detected in 1 patient (2.2%). Discussion: Mutations are one of the main reasons for suboptimal response, loss of response and resistance to Imatinib therapy. In particular, the E255K mutation was detected in four patients, which is characterized by resistance to İmatinib and Nilotinib treatment.