Deneysel diş hareketi sonrasında düşük doz lazer uygulamasının kemik remodelingi üzerindeki etkisinin histolojik olarak incelenmesi
The examination histologically the affect of low laser applications on bone remodeling after experimental tooth movement
- Tez No: 414972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇAĞLAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu araştırmanın amacı, tavşanlarda deneysel diş hareketi sonrasında retansiyon ve relaps döneminde düşük doz lazer uygulamasının kemik remodelingi üzerine olan etkisinin histolojik olarak incelenmesidir. Bu çalışmada 48 adet erişkin erkek Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır. Tavşanlar rastgele 3 ana gruba ayrılmıştır. Lazerin etkisini değerlendirmek amacıyla gruplar kendi içinde iki alt gruba ayrılmıştır, bunlar; 1. alt grup (A) deneyde lazer uygulanan, 2. alt grup (B) ise deneyde lazer uygulanmayan gruptur. Çalışmamız toplam 6 grup üzerinde yapılmıştır, ilk 4 grubumuz yedişer ve diğer 2 grubumuz beşer adet tavşandan oluşmaktadır. Yedeklerle birlikte çalışmamız toplamda 48 adet tavşan üzerinde yapılmıştır. Kontrol grubundaki tavşanlar hariç diğer tavşanların üst kesici dişlerine standart olarak hazırlanan aparey, distal yönde 20 gram kuvvet uygulayacak şekilde yerleştirilmiştir. Kuvvet uygulama sonrası (14 gün) istenen açıklık elde edildikten sonra retansiyon grubunda (3A ve 3B) oluşan boşluk ışıkla sertleşen kompozitle deney süresi bitimine kadar korunmuştur. Relaps grubunda ise istenilen açıklık elde edildikten (14 gün) sonra boşluk korunmayıp aparey çıkarılmıştır. Denek hayvanları daha sonra rastgele iki eşit gruba ayrılmıştır ve alt gruplar A ve B olarak adlandırılmıştır. Grupların yarısına ( 1A, 2A ve 3A) lazer tedavisi (940 nm, 0.3 W) 5 seans (1, 3, 5, 7 ve 14. günlerde) uygulanmıştır. Retansiyon grubunda pekiştirme süresi aktif diş hareketi süresi kadar tutulmuştur. Çalışmamızın sonunda elde ettiğimiz bulgulara göre uygulanan düşük doz lazer uygulamasının mekanik retansiyonla birlikte kemik remodelingini arttırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to histologically examine the affect of low level laser application on bone remodeling, on rabbits after experimental tooth movement in retention and relapse period. In our study, 48 adult male New Zealand white rabbits were used. The rabbits were divided randomly into 3 groups. In order to assess the effect of the laser, the groups were divided into two subgroups. These are: 1. subgroup (A) laser applied, 2. subgroup (B) laser not applied. Our study was conducted on a total of 6 groups, the first 4 group each have 7 rabbits and remaining 2 groups each have 5 rabbits. Our study with the backup was performed on a total of 48 rabbits. Except rabbits in the control group, aparey prepared as standard to the upper incisors of rabbits was placed in the distal direction so as to apply 20 grams of force. After the application (14 days), after obtained desired diastema, space was maintained with light curing composite until the end of the test period. In the relapse group, the appliances was removed without keeping diastema after obtain the desired diastema (for 14 days). Control animals were then randomly divided into two equal groups and sub-groups are referred to as A and B half of groups (1A, 2A and 3A) were applied laser (940 nm, 0.3W) in 5 sessions (1, 3, 5, 7 and 14 days). Retention period in group retention was made up of as active tooth movement period. According to the findings at the end of our study, it is found that low-level laser applications with mechanic retantion increase bone remodeling.