Behçet hastalığı'nda oküler tutulumun konjonktival myeloperoksidaz aktivitesi ile değerlendirilmesi
The assessment of ocular involvement of behçet's disease by conjunctival activity of myeloperoxidase
- Tez No: 415095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ: Behçet hastalığı, etiyolojisi tam olarak bilinmeyen sistemik bir vaskülittir. Farklı serilerde hastaların yaklaşık %50-80'inde göz tutulumu bildirilirken, %20'inde başlangıç bulgusu olarak gözlenmektedir. Hastalığın etiyolojisine yönelik genetik, immünolojik ve infektif birçok neden öne sürülmüş ve son yıllarda özellikle immünolojik nedenlerin araştırıldığı çok sayıda çalışma ile immün sistemin hastalığın başlangıcında ya da seyrinde önemli bir rol üstlendiği gösterilmiştir. Bu nedenle çalışmamızda etiyopatogeneze ışık tutabilecek imflamatuvar markerların belirlenmesini amaçladık.METOD: Çalışmaya klinik olarak Behçet ve rekürren aftöz stomatit tanısı konulan 71 hastanın 142 gözü ile kontrol grubundaki 22 hastanın 44 gözü dahil edildi. Hasta ve sağlıklı bireylerin her iki göz üst temporal konjonktivalarından yaklaşık 1x1 mm'lik insizyonel biyopsi örneği histopatolojik tanı için alınarak %10'luk formol içinde saklandı. Konjonktiva epiteli ve nötrofil hücrelerinde myeloperoksidaz aktivitesi immünohistokimyasal yöntemlerle değerlendirildi.BULGULAR: Hasta ve kontrol grupları arasında yaş ve cinsiyet dağılımı bakımından fark yoktu (p=0.633, p=0.119). Hasta ve kontrol grubu ile grupların kendi aralarında ikili karşılaştırmalarında epitel ve nötrofil MPO aktivitesi açısından bir farklılık izlenmedi (P=0.140, P=0.237) ancak konjonktiva dokusunu infiltre eden mastosit, plazmosit ve lenfosit hücre infiltrasyonu açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı. Hasta grubunda mastosit, plazmosit ve lenfosit infiltrasyonu sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksekti (p=0.000 p= 0.001, p=0.027). Nötrofil infiltrasyonu açısından bakıldığında ise gruplar arasında herhangi bir farklılık yoktu (p=0.385).SONUÇLAR: Sonuç olarak, çalışmamızda hasta ve kontrol grubu arasında konjonktiva dokusunda mastosit, plazmosit ve lenfosit hücre infiltrasyonu açısından istatistiksel olarak tespit edilen anlamlı farklılık; hastalığın kronik inflamatuar proçese dayalı patogenezini destekler bir bulgudur. Ek olarak nötrofil infiltrasyonu ve MPO aktivitesi bakımından gruplar arasında ki anlamlı bir farklılık saptanamamış olması; nötrofillerin daha çok enfeksiyöz inflamasyonlarda etkin rol alması ve MPO'un da nötrofil fonksiyonlarını yansıtan bir parametre olması nedeniyle olabilir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Behçet's Disease (BD) is a chronic systemic vasculitis of unknown etiology. In different series of cases, eye involvement is reported approximately in 50-80% of the patients; in %20 of the cases, it is reported as the beginning sign. In the etiology, many factors such as genetic, immunological, infectional causes were implied. And in recent years many studies especially dealing with immunological causes showed that immunity is playing an important role in the beginning or in the course of the disease. For this reason, in our study we aimed to define the inflammatory markers that can illuminate the etiopathogenesis.METHODS: In the present study, we included 142 eyes of 71 patients with BD and 44 eyes of 22 patients in the control group. About 1 mm diameter incisional biopsies were taken from upper temporal conjunctiva of both eyes' of the patients in both groups and kept in 10% formaldehyde for the histopathological diagnosis. Myeloperoxidase (MPO) activity in conjunctival epithelium and neutrophilic cells was assessed by using immunohistochemical techniques.RESULTS: There were no statistical significant difference between the groups in the distrubition of age and sexuality (p=0.633, p=0.119). There were no difference between the patient and control groups in MPO activity of epithelium and neutrophils (p =0.140, p =0.237); however there was statistically significant difference in the number of mastocyte, plasmocyte and lymphocyte cells infiltrating the conjunctiva in the patient group. The mastocyte, plasmocyte and lymphocyte cell infiltration was higher in the patient group (p=0.000 p= 0.001, p=0.027). There were no statistically significant difference between the groups in the neuthrophil infiltration (p=0.385).CONCLUSIONS: In the study, ?statistically significant difference in the number of mastocytes, plasmocytes and lymphocytes infiltrating the conjunctival tissue between the patient and the control groups? was supporting the chronic inflammatory nature of the disease. In addition, ?there being no difference in the neuthrophilic infiltration and MPO activity in the both groups? may be due to neuthrophils' playing more active role in the ?infectious? inflammatory processes and MPO's being a parameter reflecting neutrophil functions.