Spinal anestezide kullanılan iki farklı lokal anesteziğin periferik ve santral ısı değişikliği üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the efffects of two different spinal local anestheti̇cs on peri̇pheral and core temperature changes
- Tez No: 415114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDA İREM DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Spinal anestezi alt batın ve ekstremite cerrahisinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Termoregülasyondaki değişim rejyonel anestezi sırasında sıktır ve spinal anestezinin termoregülasyona etkisi hakkında çok çalışma yoktur. Barisite ve farklı lokal anesteziklerin karşılaştırıldığı çalışmaya ise hiç rastlamadık. Biz bu çalışmamızda spinal anestezide kullanılan farklı barisitedeki iki farklı lokal anesteziğin termoregülasyona olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem ve Gereçler: Çalışmamız spinal anestezi altında elektif sezeryan planlanan miadında 40 anne adayı üzerinde gerçekleştirildi. Hastaların spinal anestezi uygulaması için gerekli ön hazırlıkları ve monitorizasyonu yapıldıktan sonra 24 0C operasyon oda ısısında, aynı taraftaki alt ve üst ekstremitelerinin alt medial kısmına yapıştırılan ısı probları ile periferik vücut ısısı, timpanik termometre ile santral vücut ısısı ölçüldü. Spinal anestezi uygulamalarında izobarik levobupivakain ve hiperbarik bupivakain kullanıldı. Spinal anestezi sonrası bazal,1., 3., 5. dakikalarda ve takip eden her 5 dakikada bir cerrahi bitimine kadar timpanik ısı, kol ve bacak ısıları, ortalama arter basıncı, kalp atım hızı, oksijen saturasyonu ölçülüp kaydedildi. Bulgular: Bupivakain grubunda bazal değerlere göre 3. dakikada timpanik ısıda azalma, 5. dakikada bacak cilt ısısında yükselme, levobupivakain grubunda ise 5.dakikada timpanik ısıda düşüş, 3. dakikada bacak cilt ısısında ise yükselme tespit edildi. Her iki grupta da, grup içi karşılaştırmalarda ilerleyen dakikalardaki tüm ölçümlerde bazale göre timpanik ısıdaki düşme ve bacak ısındaki artış devam etti. Her iki grupta da kol cilt ısıları grup içi karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. Sonuç: Spinal anestezide kullandığımız hiperbarik bupivakain ve izobarik levobupivakainin termoregülasyon üzerine etkilerinin benzer olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Introduction: Spinal anesthesia is a method often used especially in lower abdominal and limb surgery. Changes in thermoregulation during regional anesthesia is common and there are not many studies about the effects of spinal anesthesia on thermoregulation. We never met any study comparing the baricities and different local anesthetics. In this study we aimed to compare the effects of two different local anesthetics used in spinal anesthesia with different baricities on body temperature. Materials and Methods: Our study was conducted on 40 pregnant women at term who were scheduled for elective cesarean section under spinal anesthesia. After preliminary preparation for spinal anesthesia and monitorization of the patient, peripheral body heat was measured with temperature probes pasted to medial side of the upper and lower extremities on the same side and central body heat with a tympanic thermometer at 24 0C room temperature. Isobaric bupivacaine and hyperbaric bupivacain were used during spinal applications. Tympanic temperature, arm and leg temperatures, mean arterial pressure, heart rate, oxygen saturation were measured and recorded baseline, first, third and fifth minutes after spinal anesthesia and every five minutes subsequently until the end of surgery. Results: Compared with basal values, a decrease in tympanic temperature at third minute and an increase in leg skin temperature at fifth minute in group bupivacaine and decrease in tymphanic membrane at fifth minute and increse in leg skin temperature at third minute in group levobupivacaine have been detected. In both groups, in intra- group comparisions by all measurements of next minutes, decrease in tympanic temperature and increase in leg temperatue continued. Arm skin temperatures within groups showed no statistically significant differences in both groups. Conclusions: We observed that ısobaric levobupivacaine and hyperbaric bupivacaine, used in spinal anesthesia, have similar effects on thermoregulation.