Türk popülasyonunda sağlıklı bireylerde cirrus hd-oct ile koroidal kalınlık ve santral maküler kalınlık ölçümü
Evaluation of choroidal thickness and central macular thickness in healthy turkish subjects by cirrus HD-OCT
- Tez No: 415115
- Danışmanlar: PROF. YÜKSEL TOTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: 4-70 yaş grubundaki sağlıklı bireylerde, Optik Koherens Tomografi (OKT) ile ölçülen koroid kalınlıklarının normal değerlerini tespit etmek ve koroid kalınlığı ile yaş, cinsiyet, refraksiyon, aksiyel uzunluk ve ortalama maküler kalınlık arasındaki ilişkiyi araştırmak Gereç ve Yöntem: Temmuz 2013 ile Şubat 2014 tarihleri arasında Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine muayene olmak için başvuran, yaşları 4 ve 70 arasında değişen, 400 sağlıklı bireyin sağ gözleri çalışmaya alındı. Her bireye fundus muayenesini içeren tam bir oftalmolojik muayene sonrası sağ gözlerine Nidek AL-Scan optic biyometri (Nidek CO, LTD.) ile aksiyel uzunluk ölçümü, 4-18 yaş arası çocuklarda sikloplejik refraksiyon ve 18-70 yaş arası yetişkinlerde sikloplejinsiz TopCon KR-8800 otorefraktometre ile refraksiyon ölçümü, Cirrus HD-OCT (Carl Zeiss Meditec, Dublin, CA, USA) ile santral maküler kalınlık ölçümü(maküler 512x128 A-scan) ve koroidal kalınlık ölçümü yapıldı. Verilerin analizi SPSS 21.0 for Windows (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) program ile yapıldı. Bulgular: : Bu çalışmaya alınan 400 sağlıklı bireyin 234' ü kız ( % 58,1), 166' sı erkek ( % 41,2 ) olup, yaş ortalaması 28,85±17,05 idi. Ortalama aksiyel uzunluk (AU) 23,49±1,03 ve ortalama sferik eşdeğer (SE) -0,4±1,39 idi. Ortalama makula kalınlığı ve volümü, fovea kalınlığı sırasıyla 249,12±21,32 µm, 9,98±0,5 µm3 ve 280±13,45 µm , ortalama subfoveal koroid kalınlığı 349,45±56,32µm, ortalama 100 µm nazal koroid kalınlığı 335,11+49,46 µm, ortalama 300 µm nazal koroid kalınlığı 341,21±46,92 µm, ortalama 100 µm temporal koroid kalınlığı 333±51,81 µm ve ortalama 300 µm temporal koroid kalınlığı 340,56±51,07 µm olarak bulundu. Lineer regresyon analizine göre yaş ve subfoveal koroidal kalınlık arasında negatif korelasyon tespit edilmiştir (p0.05). Foveal kalınlık, retina volumu ve ortalama retina kalınlığı erkeklerde daha yüksek bulunmuştur (P0.05). Sonuç: Türk populasyonunda koroid kalınlığının normal değerleri OKT ile ölçülmüştür. Koroid kalınlığını en çok etkileyen parametre yaş olarak gözükmektedir. Araştırmacılar koroid kalınlığı üzerinde çalışmaya henüz yeni başlamışlardır ve koroidal anormallikleri anlayabilmek için daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır. Gelecekte koroidin in vivo görüntülenmesinin geliştirilerek koroidal kalınlığın OCT kullanılarak ölçülmesi bir çok oftalmolojik hastalığın çeşitliliğini anlamayı kolaylaştıracak gibi gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study was to determine the normative database of choroidal thickness(CT) and investigate the association between choroidal thickness (CT) and sex, age, refractive error (RE), axial length (AL) and avarage macular thickness (AMT) in healthy subjects. MATERIAL AND METHOD: This is a study of 400 eyes in 400 healthy subjects that have no ophtalmologic or systemic disease. CT measurements were performed by the same experienced technician using a spectral domain optical coherence tomography device (Cirrus HD-OCT, Carl Zeiss Meditec, Dublin, CA, USA) . CT was measured perpendicularly from the outer edge of the retinal pigment epithelium to the choroid-sclera boundary at the fovea and at four points which are located at, respectively, 100 µm nasal to the fovea, 300 µm nasal to the fovea, 100 μm temporal to the fovea, 300 μm temporal to the fovea. The RE was measured by autorefractometry (TopCon KR-8800), and the AL was measured by interferometry (Nidek AL-Scan optic biometer, Nidek CO, LTD.). Statistical analysis was performed by SPSS 21.0 for Windows (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) to evaluate CT at each location, and to the correlations of CT with sex, age, RE, axial length and avarage macular thickness. RESULTS: A total of 400 eyes from 234 healty female (%58.1) and 166 healty male (% 41.2) were included in this study. The mean age of the subjects was 28,85±17,05, the mean axial length (AL) was 23,49±1,03 mm and the mean spherical equivalent (SE) refraction error (RE) was -0,4±1,39 diopter (D). The mean average macular thickness (AMT), retinal volüme (RV) and foveal thickness (FT) were measured in sequence 249,12±21,32 µm, 9,98±0,5 µm3 ve 280±13,45 µm. Mean SCFT was measured 349,45±56,32µm, mean 100 µm nasal choroidal thickness, mean 300 µm nasal choroidal thickness, mean 100 µm temporal choroidal thickness and mean 300 µm temporal thickness were measured in sequence 335,11+49,46 µm, 341,21±46,92 µm, 333±51,81 µm and 340,56±51,07 µm . CT profile indicated that the choroid was thicker at the fovea than at 100 and 300 µm temporal and 100 and 300 µm nasal locations (p0.05).