Retroperitoneal yağ dokusu denervasyonunu takiben diyetle obez yapılmış sıçanlarda adiponektin gen ekspresyonu ve serum seviyelerinin incelenmesi
The investigation of adiponectin gene expressions and serum levels in diet induced obese rats subsequent to retroperitoneal adipose tissue denervation
  1. Tez No: 415124
  2. Yazar: NESLİHAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Adiponektin başlıca beyaz yağ dokusu hücrelerinde sentezlenen ve antidiyabetik, antiaterojenik ve antiinflamatuar etkiler gösteren bir adipokindir. Yağ dokusunun metabolik ve sekratuvar özellikleri birçok faktörün yanısıra sempatik sinir sistemi tarafından da düzenlenir. Çalışmamızda, yüksek yağlı ve standart diyetle beslenen sıçanlarda iki taraflı retroperitoneal yağ dokusu denervasyonunun, retroperitoneal ve epididimal yağ dokusunda adiponektin ekspresyonuna ve serum adiponektin konsantrasyonuna etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, her bir grupta 8 adet 100-150 g ağırlığında ve 3-5 haftalık Sprague Dawley ırkı sıçan bulunan 4 grup oluşturuldu: I. Grup: Retroperitonel yağ dokusu iki taraflı denervasyon yapıldı ve yüksek yağlı yem ile beslendi (YD+), II. Grup: Denervasyon yapılmadı ve yüksek yağlı yem ile beslendi (YD-), III. Grup: Retroperitonel yağ dokusu iki taraflı denervasyon yapıldı ve standart yem ile beslendi (SD+), IV. Grup: Denervasyon yapılmadı ve standart yem ile beslendi (SD-) ve kontrol grubu olarak kabul edildi. 10 haftalık diyet programı sonunda sıçanlardan serum ve doku numuneleri toplandı. Serum numunelerinde glukoz, trigliserit, insülin ve adiponektin seviyeleri ölçüldü. Retroperitonel ve epididimal yağ dokusunda adiponektin mRNA seviyesi RT-PCR ile belirlendi. YD+ grubun serum adiponektin seviyelerinin kontrol grubuna göre yüksek olduğu belirlendi (p=0.010). Retroperitoneal yağ dokusundaki adiponektin gen ekspresyonunun ölçümü sonucunda, YD+ grubunda adiponektin seviyesi yüksek bulundu (p=0.023). Epididimal yağ dokusu adiponektin gen ekspresyonunun ölçümü sonucunda, YD- grubunda adiponektin seviyesi daha düşük bulundu (p=0.021). Sonuç olarak, denerve edilmiş sıçanlarda, diyete bağlı olarak adiponektin ekspresyonlarında ve serum adiponektin seviyelerinde farklılıklar olduğu görüldü. İki taraflı denervasyonun ve diyetin adiponektin seviyelerine ve sentezine farklı etkileri olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Adiponectin is a adipokine which is synthesized mainly in the white adipose tissue and shows anti-diabetic, anti-atherogenic and anti-inflammatory effects. Besides a number of other factors, the metabolic and secretory properties of adipose tissue is regulated by these sympathetic nervous system. In our study, we aimed to investigate the effects of retroperitoneal fat tissue denervation (both sides) on mRNA expression of adiponectin in the retroperitoneal and epididymal fat tissues and adiponectin concentrations in the serum in rats fed with standard and high fat diet. In our study, there were four experimental groups each containing 8 Sprauge Dawley rats weighing 100-150 g and aging 3-5 weeks: I. Group: Denervated of both retroperitoneal tissue and fed high fat rat diet (YD+), II. Group: Not denervated and fed with high fat rat diet (YD-), III. Group: Denervated of both retroperitoneal tissue and fed standard fat rat diet (SD+), IV. Group: Not denervated and fed with standart rat diet (SD-) (control group). At the end of 10 week period, the animals tissue and serum samples were collected. In serum samples glucose, triglyceride, insulin and adiponectin levels were measured. Furthermore, in retroperitonel and epididymal tissue samples adiponectin mRNA levels were determined by using RT-PCR. Serum adiponectin levels were determined to be higher in high-fat diet and denervated group compared to the control group (p=0.010). In the retroperitoneal adipose tissue in YD+ group gene expression of adiponectin was found to be increased (p=0.023). In the epididymal adipose tissue in YD- group gene expression of adiponectin significantly lower (p=0.021). In conclusion, in the denervated rats depending on diet, it was shown that there were differences in the adiponectin expressions and serum adiponectin levels. It was considered that bilateral denervation and diet could have different effects on the adiponektin levels and synthesis.