Türk propolisinin sulu ekstraktının insan laringeal epidermoid karsinoma (HEP-2) hücre serilerinde mitokondriyal membran potansiyeline etkisi
Effect of water extract of turkish propolis on mitochondrial membrane potential in human laryngeal epidermoid carcinoma cell lines (HEP-2)
- Tez No: 415125
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Propolis, çeşitli bitkisel kaynaklardan bal arıları tarafından toplanan reçinemsi bir maddedir ve propolis arılar tarafından peteklerde bulunan çatlakları pürüzsüz hale getirip davetsiz misafirlere karşı kovanın girişini korumak için kullanılır. Yapılan çalışmalarda propolis ekstraktlarının değişik kanser hücrelerinde, mitokondriyal membran potansiyelinde bir azalma meydana getirerek apoptotik hücre ölümünü indüklediği ortaya konmuştur. Bu çalışmada, Türk propolisinin antikanser özelliği dikkate alınarak, insan laringeal epidermoid karsinoma (HEp-2) hücrelerinde mitokondriyal membran potansiyelinde ne tür değişime sebep olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada Türk propolisinin sulu (WEP 1-3 mg/mL) ve etanollü (EEP 0.075-3 mg/mL) ekstraktlarının, HEp-2 hücrelerinin mitokondriyal membran potansiyeli üzerine etkisi florumetrik yöntemle incelendi. WEP ve EEP' nin konsantrasyon ve zamana bağlı olarak mitokondriyal membran potansiyellerinin HEp-2 hücre serilerinde kontrole (0 konsantrasyon) göre anlamlı azalttığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Propolis is the generic name for the resinous substance collected by honeybees from the buds of various plant sources and it is used by bees to seal holes in their honeycombs, smooth out the internal walls, and protect the entrance of bee hive against intruders. The recent studies have shown that propolis extracts have induced apoptotic cell death by decreasing mitochondrial membrane potential in various cancer cells. The aim of this study is investigate what kind of changes the Turkish propolis cause on mitochondrial membrane potential of human laryngeal epidermoid cell lines (HEp-2), by considering its anticancer features. For this purpose, the effects the water extracts of Turkish propolis (WEP 1-3 mg/mL) and the ethanolic extracts of Turkish propolis (EEP 0.075-3 mg/mL) to Hep-2 cell lines' mitochondrial membrane potential were investigated by flourometric method. It was concluded that both WEP and EEP decreased mitochondrial membrane potentials on HEp-2 cell series according to control (0 concentration) depending concentration and time.