Enükleasyon uygulanan göz içi tümörlü hastalarda orbital implant sonuçları
The results of orbital implants in patients undergoing enucleation for intraocular tumors
- Tez No: 415164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMURAY TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Göz içi tümör nedeniyle kliniğimizde enükleasyon uygulanan ve primer orbita implantı yerleştirilen hastaların sonuçlarını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 1999-Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Tümör Departmanı'nda göz içi tümör tanısı konularak enükleasyon uygulanan ve orbital implant yerleştirilen 223 hastanın 224 gözü çalışmaya alındı. Hastaların demografik verileri, klinik tanıları, histopatolojik tanıları, enükleasyon sonrası uygulanan orbital implantın çeşidi ve çapı, postoperatif gelişen komplikasyonlar (açılma, atılma, migrasyon vb.) olmak üzere başlıca verileri retrospektif olarak incelendi. Sonuçlar: Olguların 117'si erkek (%52.5) 106'sı bayan (%47.5) idi. Klinik olarak 137 göze (%61.2) uveal malign melanom, 85 göze (%37.9) retinoblastom tanısı konuldu. 123 göze (%54.9) hidroksiapatit, 71 göze (%31.7) poröz polietilen (Medpor), 23 göze (%10.3) vicryl kaplı bioseramik, 7 göze (%3.1) vicryl kaplı hidroksiapatit implant yerleştirildi. Ortalama 37 ay (1 gün-175 ay, 37.0±37.6 ay) izlem süresinde 216 gözde (%96.4) herhangi bir komplikasyon görülmedi. Sekiz gözde (%3.6) implant açılması görüldü. Orbital implantlar incelendiğinde hidroksiapatit grubunun açılma oranı %2.4, poröz polietilen (Medpor) grubunun açılma oranı %1.4 oranında saptandı. İstatistiksel olarak incelendiğinde hidroksiapatit ve poröz polietilen (Medpor) grupları arasında açılma oranı olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Tartışma: Çalışmamıza dahil edilen tüm olgularda poröz orbital implanlar kullanılmıştır. Olguların %96.4'ünde herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmamıştır. Çalışmamızda, kullanılan hidroksiapatit ve poröz polietilen orbital implantlar arasında açılma yönünden istatistiksel olarak fark görülmemesi, cerrahi başarının kullanılan orbital implantın tipinden ziyade uygun tekniğin kullanılması ve uygun boyutta implant seçimi ile ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the surgical outcome of orbital implants used during enucleation surgery in patients with an intraocular tumor. Methods: Two-hundred twenty-four eyes of 223 patients who underwent enucleation with primary orbital implant placement in Tumor Department of Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University were evulated from January 1999 to November 2014. Patients' demographic data, clinical diagnosis, histopathologic diagnosis, type and size of the implant used during enucleation, and postoperative complications (exposure, extrusion, migration etc.) were reviewed retrospectively. Results: There were 117 male (52.5%) and 106 female (47.5%) patients in the study. Clinical diagnosis of 137 eyes (61.2%) was uveal malign melanoma and 85 eyes (37.9%) was retinoblastoma. Of 224 eyes included in this study; 123 (54.9%) received hydroxyapatite implants, 71 (31.7%) porous polyethylene (Medpor) implants, 23 (10.3%) vicryl wrapped bioseramic implants and 7 (3.1%) received vicryl wrapped hydroxyapatite implants. Over a median follow-up period of 37 months (1 day-175 months, 37.0±37.6 months), 216 eyes (96.4%) showed no further complications. Eight eyes (3.6%) developed implant exposure. Hydroxyapatite implant exposure rate was 2.4% and porous polietilen (Medpor) implant exposure rate was 1.4%. There was no significant difference in the exposure rate between hydroxyapatite and porous polyethylene (Medpor) implants. Conclusions: In our series, porous orbital implants were used in all cases and 96.4% of the cases showed no further complications. The statistical insignificance between hydroxyapatite and porous polyethylene orbital implant exposure rates shows that the surgical success is related to the use of proper surgical technique and choosing the most suitable implant size rather than the type of orbital implant.