Çocukluk dönemi splenomegali ile seyreden hastalıklarda parankimal eko paterninin klinik bulgular ile korelasyonu
- Tez No: 415165
- Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR YEKELER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
1.ÖZET Amaç:Dalak parankimi yüksek frekanslı transdüserlerle incelendiğinde milimetrik mikronodüler görünümler izlenebilir.Bizim çalışmamızda amaç pediatrik poplüyasyonda splenomegali ile seyreden hastalıklarda mikronodüler paternin görülme sıklığını bulmak ve hastalık belirtisi olup olmadığını araştırmaktır. Gereç-Yöntem: Vaka grubu olarak genel pediatri,hemotoloji ve gastroloji polikliniği'nde her hangi bir hastalık nedeniyle takip edilen, splenomegalisi olan 56 çocuk (27 erkek, 29 kız yaş ortalaması 9) çalışmaya dahil edildi.Kontrol grubu olarak her hangi bir lenfoid sistem hastalığı olmayan, dalak boyutları normal olan, sağlıklı 58 çocuk (35 erkek ,23 kız yaş ortalaması 7) çalışmaya dahil edildi.Dalak parankiminin sonografik değerlendirilmesi 13 MHz lineer transdüserle yapılmıştır.Mikronodüler görünümn varlığı ve derecesi sonografik kriterlere göre yapılmıştır. Sonografik görüntüler alındıktan sonra sonogramlar karıştırılmış , anamnezlerine bakılmadan derecelendirilmiştir.Nodüler komponenti olmayan dalak parankimi-Grade 0 , çok az miktarda nodülü olan ve ya nodül olduğna şüphe olan dalak parankimi-Grade 1 , nodülleri zor olarak seçilen dalak parankimi-Grade 2 , nodülleri belirgin olarak seçilen dalak parankimi-Grade 3 olarak değerlendirilmiştir. Mikronodüler parankimin görülme sıklığı hasta grup ile kontrol qrupta karşılaştırılmış ve hasta grupta laboratuvar değerlerle ilişkisine bakılmıştır. Bulgular. 114 hastadan 27 hastada (%23) grade 0, 42 hastada (%36) grade 1, 25 hastada (%21) grade 2, 20 hastada (%17) grade 3 olarak değerlendirilen dalak parankimi izlendi.Kontrol grubunda yer alan hastalarda %22.4 grade 0 (13 hasta) ,%43.1 (25 hasta) garde 1 ,%25 (15 hasta) grade 2, %28.6 (5 hasta) grade 3 dalak parankimi izlenmiştir.Vaka grubunda yer alan hastalarda %25 (14 hasta ) grade 0 ,30.4% (17 hasta) grade 1,%17.9 (10 hasta),%26 (15 hasta) da grade 3 dalak parankimi izlenmiştir. Vaka ve kontrol grubunda hastaların parankim grade dağılımı anlamlı (p ˃ 0,05) farklılık göstermemiştir. Vaka grubunda labaratuvar değerlerlerle parankim grade ilişkisi izlenmemiştir. (p ˃ 0,05) Sonuç:Splenomegali ile seyreden hastalıklarda mikronodüler görünümlü eko paterni bir enfeksyon ve ya splenomegali nedeni olmayıp, normal populyasyonda da izlenebilir.Bu durumdan haberdar olmak yalnışlıkla patolojik olarak kabul olunmaması için önemlidir
Özet (Çeviri)
Objective: Millimetric micronodular pattern may be viewed when spleen parenchyma examined with high-frequency transducer.The aim of our study to find out prevalence in micronodular pattern and to whether there is a symptom of the disease investigate in disorders characterized by splenomegaly in pediatric poplulation. Materyel and metods.As a case group ,( 27 boys,29 girls,average age 9 ) the 56 children who have splenomegaly followed due to any of the disease in general pediatric, hematology and gastrology clinic were included in the study.As a control group,(35 boys, 23 girls,average age 7) 58 children who are healhty, who have normal spleen size,and have not been any of lymphoid system disease were included in the study.Sonographic evaluation of the spleen parenchyma was reviewed with 13MHz linear transducer. The presence of micronodular aspect and its grade were reviewed according to the sonographic criteria.The sonograms have mangled and have rated regardless of their history after sonographic images were taken. İt has been assessed as spleen parenchyma which is non-nodular component-Grade 0, which is very small amount of nodules or questionable nodules-Grade 1 ,spleen parenchyma which is visible hard nodules Grade 2, spleen parenchyma which is visible nodules significantly have been evaluted as Grade 3. The frequency of incident have compared between the patient group and the control group and then examined in relation to laboratory values in the patient group. Results.The spleen parenchyma was revealed considering as out of 114 patients, 27 patients (%23) grade 0, 42 patients (%36) grade 1, 25 patients (%21) were grade 2, 20 patients (%17) show difference grade 3 .İt was revelaed the spleen parenchyma of the patients in the control group, %22.4 grade 0 (13 patients) ,%43.1 (25 patients) garde 1, %25 (15 patients) grade 2 and %28.6 (5 patients) grade 3 .The parenchyma of the spleen have been observed.In the case group, %25 of patients (14 patients ) grade 0 ,%30 (17 patients) 1,%17.9 grade (10 patients),%26.8 (15 patients) grade 3 parenchyma of the spleen have been observed.The distribution of parenchymal grade in the patients of control group and the case group did not show difference (p>0.05). It has not been seen in relatıon to the parenchymal grade with laboratory values in the case group.( (p>0.05). Conclusions. Micronodular echo pattern looking in disorders characterized by splenomegaly can be reviewed in normal population not being a cause of infection or not being a cause of splenomegaly.Accidantally become aware of this situation is important for not being accepted as pathologic finding.