Evsel atıksuların kesikli ve sürekli sistemde elektrokoagülasyon arıtım yöntemi ile arıtımının incelenmesi
Domestic wastewater investigation treatment by electrocoagulation treatment method in the batch and continuos systems
- Tez No: 415321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ERDEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, evsel nitelikli atıksularının kesikli ve sürekli sistem elektrokoagülasyon yöntemiyle arıtım verimini etkileyen parametreler incelenmiştir. Elektrokoagülasyon (EK) prosesinde anot elektrot malzemesi olarak alüminyum boru tipi elektrot, katot elektrot malzemesi olarak paslanmaz çelikten imal edilmiş boru tipi reaktör kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar kesikli ve sürekli şartlarda boru tipi reaktör de gerçekleştirilmiştir. Giderim verimine etki eden deneysel parametreler olarak, atıksu başlangıç pH değeri, akım şiddeti ve destek elektrolit türü ve konsantrasyonu ile akış hızı seçilmiştir. Elektrokoagülasyon prosesi ile yapılan deneysel çalışmaların optimum şartlarında KOİ giderim verimi %85.5 olarak tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, parameters affecting removal efficiency of domestic wastewater were investigated with batch and continuous electrocoagulation processes. In the electrocoagulation process, aluminum tubular electrod as anode material and stainless steel tubular elektrod as cathode material were used. Experimental studies were carried out batch and continuous conditions in tubular reactor. Wastewater initial pH value, current density, support electrolyte type and concentration parameters affecting removal efficiency were selected. COD removal efficiency 85.5% was reached at optimum experimental conditions with electrocoagulation process.