Türkiye'de ki partikül madde verilerinin değerlendirilmesi
Evaluating particle matter concentration in turkey
- Tez No: 415320
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEZER TURALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2013 yılı Türkiye geneli illere ait PM10 konsantrasyon verileri istatistiksel ve Yüzde Ağırlıklı Poligon Yöntemi (YAPY) ile değerlendirilmiş ve bulunan değerler birbirleriyle kıyaslanmıştır. İstatistiksel olarak öncelikle Türkiye geneli verileri yıllık ve mevsimsel olarak daha sonra bölgesel olarak irdelenmiştir. Türkiye geneli PM10'un aritmetik ve geometrik ortalaması sırasıyla 60 ve 50 µg/m3 iken bu değerin en yüksek olduğu mevsim kış ve en düşük olduğu mevsim yaz olmuştur. Türkiye geneli verilerinin yaklaşık %10'u KVS değerini aşmıştır. PM10 Ege ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde en yüksek değere ulaşırken Karadeniz bölgesinde en düşük değere düşmüştür. 2013 yılı Türkiye genelindeki illerin PM10 verileri YAPY kullanılarak ortalama PM10 konsantrasyonuna çevrilmiş ve 56.5 µg/m3 olarak bulunmuştur. İstatistiksel çalışmalarda kirleticinin ölçüldüğü şehrin yüzölçümü dikkate alınmazken YAPY'de ölçüm yapılan yerin yüzey alanı da dikkate alınmaktadır. Türkiye geneli YAPY'den elde edilen sonuçların aritmetik ortalama ile elde edilen sonuçlara göre %6 daha düşük çıktığı görülmüştür. YAPY ile elde edilen PM10 değerleri hem hava kalitesi değerlendirmesinde daha güvenilir değerler sunmakta hem de Avrupa Birliği Limit değerlerine ulaşılmasında daha gerçekçi çözümler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Average PM10 concentration values taken provinces across Turkey of 2013 from Ministry of Environment and Urbanization, statistically evaluated primarily and then the Percentage Weighted Polygon (PWP) method are compared with the values found. Statistical data of Turkey in 2013 were firstly annually and seassonally and then regionally discussed. Arithmetic and geometric average of PM10 in Turkey is 60 and 50 µg/m3, respectively, while the winter season shows the highest and the summer season shows the lowest value. Approxiamately 10% of Turkey`s overall data has exceeded the KVS value. While the PM10 reached its highest value on Aegean and South Eastern Anotolia Region, Black Sea region has dropped to the lowest value. In 2013, by using PWP, PM10 data of cities across from Turkey has been translated to average PM10 concentration and 56.5 µg/m3 was found. While city surface area where the pollutant measured in statistical studies are ignored, in PWP method measurement of the city surface area is evaluated. It shows that the results obtained from PWP is 6% lower than results obtained by the arithmetic mean. The PM10 values obtained from PWP method provide not only a more reliable value for air quality evaluation but also reveals more realistic solutions for achieving the European Union's limit values.