Yüksek azot ve fosfor içerikli atıksuların kesikli ardışık biyolojik reaktöre entegre edilmiş batık membran filtrasyon sistemi ile arıtımının incelenmesi
Treatment of high nitrogen and phosphorus containing wastewater by sequence batch reactor integrated with submerged membran bioreactor
- Tez No: 415335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN TARIK KOMESLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada ardışık kesikli reaktöre entegre edilmiş batık membran filtrasyon sistemi ile yüksek azot ve fosfor içerikli atıksuların farklı hidrolik alıkonma sürelerinde ve farklı akılarda arıtılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla 6.5 litre aktif bir hacime sahip ardışık kesikli biyolojik reaktör sentetik olarak hazırlanan atıksu ile beslenmiş, değişik hidrolik alıkonma sürelerinde çalıştırılmış ve katı-sıvı ayrımı yapmak için membran reaktöre (MR) peristaltik pompa ile alınmıştır. MR değişik akılarda (16, 20 ve 24L/m2.saat) çalıştırılmıştır. Hidrolik alıkonma sürelerinin ve farklı akıların arıtım verimliliği üzerine etkisi incelenmiştir. Ardışık kesikli reaktör işletimi; doldurma- anaerobik- aerobik- anoksik- çöktürme- boşaltma ve dinlenme fazlarında çalıştırılmış olup, çalışma süresince faz süreleri değişen üç set denenmiştir. Tüm setlerde çamur yaşı 10 günde sabit tutulmuştur. Çalışma süresinde ÇO konsantrasyonu sürekli olarak ölçülmüştür. Hem AKR hemde MR çıkış suyundan alınan örneklerde KOİ, NH4+-N, NO3--N, PO4-3-P ve ÇO parametreleri ölçülmüş ve analiz edilmiştir. Çalışma sonunda en yüksek verimin doldurma- anaerobik- aerobik- anoksik- çöktürme- boşaltma/dinlenme fazlarının 0.75 saat- 1.5 saat- 3.5 saat- 0.25 saat- 0.5 saat- 0.75 saat- 0.25 saat şeklinde uygulanan SET-1 çalışması ve MR için 16 L/m2.saat'lik akı değerinde bulunmuştur. Bu SET ve akı değeri için KOİ, NH4+-N ve PO4-3-P ortalama giderim verimleri %92.30, %99.80 ve %80.2 elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, treatment of high nitrogen and phosphorus containing wastewater by sequence batch reactor (SBR), which is integrated with submerged membrane bioreactor (MBR), was investigated for various hydraulic retention times (HRT) and different membrane fluxes (16, 20 ve 24L/m2.saat). For this purpose, synthetic wastewater was fed into 6.5 L sequencing batch reactor and operated under different hydraulic retention times. Effect of HRT and flux changes in removal efficiency were investigated. SBR was operated as Fill- anaerobic- aerobic- anoxic- sedimentation- discharge and relaxation phases and during operation time 3 SET of phases were tested with changing phase times. Sludge retention time (SRT) was kept constant at 10 days in all set. Dissolved oxygen concentration was measured constantly during operation. KOİ, NH4+-N, NO3--N, PO4-3-P and Dissolved oxygen (DO) parameters were measured in samples taken from both AKR and MR effluent. As a result, highest removal performance for 24L/m2.h flux was found at SET-1 which was as follow; fill(0.75)- anaerobic(1.5h)- aerobic(3.5h)- anoxic(0.5h)- sedimentation (0.25h)- discharge(0.75) and relaxation(0.25h). For this SET-1 and 16 L/m2.saat flux values, KOİ, NH4+-N, PO4-3-P removal efficiency was measured as 92.30%, 99.80%, 80.20%, respectively.