Evsel atıksuların kesikli sistemde elektrokoagülasyon arıtım yöntemi ile arıtımının incelenmesi
Domestic wastewater investigation treatment by electrocoalgulation treatment method in the batch system
  1. Tez No: 415336
  2. Yazar: MERVE VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ERDEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Çevre Mühendisliği, Science and Technology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, evsel nitelikli atıksularının kesikli sistem elektrokoagülasyon yöntemiyle giderim verimini etkileyen parametreler incelenmiştir. Elektrokoagülasyon(EK) prosesinde anot elektrot malzemesi olarak alüminyum plakalar kullanılırken katot elektrot malzemesi olarak paslanmaz çelikten imal edilmiş plakalar kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar kesikli modda ve ceketli reaktörde gerçekleştirilmiştir.Giderim verimine etki eden deneysel parametreler olarak, atıksu başlangıçpH değeri, destek elektrolit türü ve konsantrasyonu ve akım şiddeti seçilmiştir. Elektrokoagülasyon prosesi ile yapılan deneysel çalışmaların optimum şartlarında KOİ giderim verimi %95 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, parameters affecting removal efficiency of domestic wastewater were investigated with electrocoagulation method. In the electrocoagulation process, aluminum plates as anode material and stainless steel plates as cathode material were used. Experimental batch studies were carried out in jacketed reactor. Wastewater initial pH value, current density, support electrolyte type and concentration parameters affecting removal efficiency were selected.COD removal efficiency 95%was reached at optimum experimental conditions with electrocoagulation process. As a result desired removal efficiency was obtained.