Kilis ili sebze üretim alanlarında poleroviruslerin yaygınlık durumunun araştırılması
Investigation polerovirus prevalence in vegetable production field in Kilis
- Tez No: 415352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR BÜLENT ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kilis İli'nde polerovirüslerin yoğunluğunu tespit etmek amacıyla surveyler düzenlenmiştir. Surveylerde yaprak ve yaprak damar aralarındaki renk açılması, bitkide genel sarılık, meyvedeki şekil bozukluğu ve renk değişimleri gibi simptomatolojik gözlemler dikkate alınarak bitki yaprak ve meyvelerinden örnekler toplanmıştır. Örnekler polerovirüs cins spesifik primerler ile moleküler olarak testlenmiştir. Surveylerde toplanan 130 örnekten 18 tanesinde polerovirüs cinsine giren viral etmen tespit edilmiştir. Toplanan 5 bakla örneğinin 4'ü, üç kabak örneğinin 1'i ve 65 biber örneğinin 11'inde polerovirüs enfeksiyonuna rastlanmıştır. Marul, Fasulye, Maydanoz, Hıyar, Bezelye, Bamya, Enginar ve Börülce'de ise polerovirüs enfeksiyonları belirlenemiştir. Yabancı otlardan Tarla sarmaşığı enfeksiyon kaynağı olarak belirlenmezken, 6 Yabani Hardal örneğinin 1'i ve 3 Süt otu örneğinin 1'inde polerovirüslerden kaynaklanan enfeksiyona rastlanmıştır. Etmenin vektör yaprakbitleriyle (Myzus persicae) sağlıklı konukçulara taşınması çalışmaları yapılmıştır. Yolo Wonder biber çeşidine taşınmıştır.
Özet (Çeviri)
Surveys are designed to detect the intensity of Polerovirus Kilis province. Surveyor color in the leaves and leaf veins opening between general yellowing of plants, such as deformation and discoloration of the fruit symptomatologic considering observations from plant leaves and fruit samples were collected. The samples were tested as Polerovirus molecular species with specific primers. 130 samples collected in the survey within the genus Polerovirus viral agents were identified in 18 of them. Collected 5 pods example 4, yielded three pumpkin example 1 and example 11 of 65 pepper Polerovirus infection. Lettuce, beans, parsley, cucumber, peas, Okra, artichokes and black-eyed peas Polerovirus infections have been determined. Foreign as Bindweed not specified the source of infection from herbs, 6 wild mustard seed milk such as 1 and 3 were seen in infections caused by for example 1 Polerovirus. Agents of the vector aphid (Myzus persicae) was made transport studies in healthy hosts. Yolo Wonder has moved to pepper.