Biriktirme haznelerinde sızma problemleri ve gördes barajı durum analizi
Leakage problems in reservoi̇rs and analyses of gordes dam
  1. Tez No: 415367
  2. Yazar: KURTULUŞ MENGÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT YERDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Biriktirme haznelerinde meydana gelen sızma problemi sıklıkla karşılaşılan fakat çözümü karmaşık bir sorundur. Özellikle sızma yerinin tespit edilmesi hem problemin en zor kısmını hem de bu problemin çözümü için atılacak ilk adımı teşkil eder. Bu çalışma Gördes Barajında meydana gelen sızma problemi ve bu problemin çözümüne yönelik yapılan çalışmaların bir derlemesi niteliğindedir. Uzun yıllara yayılan arazi gözlemleri, deneysel çalışmalar ve çözüme yönelik uğraşlardan oluşan bu çalışma; başlangıçta 357 lt/s olan sızma miktarının 1700 lt/s'ye kadar artışından, yapılan çalışmalar sonucunda 1450 lt/s'ye kadar düşürülmesi arasında geçen sürecin irdelenmesini içermektedir. Bu süreç boyunca yapılan Sualtı Akıntı Ölçüm çalışmaları da bu alanda bir ilk olması sebebiyle önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Seepage problems are commonly encountered in storage reservoirs and they are difficult to solve. Especially detecting seepage source constitutes the first step to solve the problem and the most difficult part of the problem. This work is a collection of occurrence stages of seepage problems in Gördes Dam and studies for solving them. This work consisting of field observations carrying out over many years, experimental works and solution oriented research analyzes the duration between the change in amount of leakage which initially starts from 357 lt/s and after rising to 1700 lt/s; declined to 1450 lt/s by means of the research studies. This submerged current measurement study is a first in seepage research until now.