Palaemon serratus üzerinde kadmiyum ve çinkonun ayrı ayrı ve birlikte oluşturdukları toksik etkilerin araştırılması
  1. Tez No: 6156
  2. Yazar: A. GÖNÜL YOLAGELDİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Deha önce yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar göstermiştir ki, denizel ortamda, her geçen gün artan pollusyonun organizmalar üzerindeki etkilerinin araştı rılması halk sağlığı ve çevre sorunları bakımında“büyük önem taşımaktadır. Atıklar içersinde eser halde bulunan ağır metaller fa una ve flora tarafından durmaksızın bünyelerine alınmak ta, biriktir ilmekte ve böylece toxic seviyelere yüksel mektedir. Bu amaçla, denememizde Kadmiyum ( Cd ) ve Çinko ( Zn ) 'un Palaemon serratus ( teke ) tarafından biriktirilişi ve bu sırada oluşabilecek inter aks iyonlar ( etkileşim ) araştı rılmaya çalışılmıştır. Palaemon serratus'un Cd ve Zn alınımının ölçüldüğü deneme süresince Cd < ve Zn deney ortamına farklı konsantrasyon larda ( Cd için 1 ppm, Zn için 2 ppm. ) ayrı ayrı ve be raber olarak koyulmuştur.9 günlük denemeler sonucunda elde edilen değerler göster miştir ki, Od ve Zn aynı ortamda ”birlikte“bulundukları hal de Cd ”birikimi Zn "birikimine göre bir artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
According to the available research conducted on living organisms, it has been inferred that the marine environmen tal progressive pollution effects has a very significant impact theatining both public health and various environ mental issues. The version of pollution taking the form of wastes bear heavy metals which despite the fact that they occur in tra ces, are steadily being concentrated and augmented by the diverse accumulation processes displayed by both fauna and flora. Therefore, these heavy metals, eventually build up in toxic levels. In attemps to shedlight on this sophisticated process of pollution Palaemon serratus was adopted in this work for which the mecanism of generation and accumulation of Cd and Zn, their mutual interaction and toxic effects were moni tored. Throughout the experimental stage, both Zn and Cd were in troduced seperately and in blend of concentretions to ob - serve the magnitude of Cd and Zn uptake of p.serratus in each of the controlled environments.At the end of a 9 day period, the obtained results indicated a concentration of 0.1023 ppm of Cd, when applied sepera- tely. However, when appliad with Zn : (2ppm), an accumulation level of 0.1716 ppm. Cd was found. The research concluded the fact that, the amount of uptake in Cd is promoted in the presence of Zn. This is true in comparasion with uptake levels for seperated Cd application.