Investigation of vibration isolation performance of trench type wave barriers by field tests
Hendek tipi dalga bariyerlerinin titreşim yalıtımı performansının saha deneyleri ile incelenmesi
- Tez No: 415401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnşaat çalışmaları, otoyol ve demir yolu trafiği gibi kaynaklar nedeniyle oluşan yer titreşimleri etrafındaki yapıları ve çevre sakinlerini rahatsız edebilir. Bu nedenle, bu tip titreşimlerin yalıtımı ile ilgili çalışmalar son yıllarda hız kazanmıştır. İçi boş ve dolu hendekler, istenmeyen titreşimlerin azaltılmasında dalga bariyeri olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İçi boş ve dolu hendeklerin titreşim yalıtım performansını inceleyen, sayısal yöntemlere dayalı çok sayıda çalışma bulunmasına rağmen deneysel veriler çok kısıtlı sayıdadır. Bu nedenle mevcut çalışmada içi boş ve dolu (EPS ve su) hendeklerin titreşim yalıtım performansı tam ölçekli saha deneyleriyle incelenmiştir. Titreşim frekansının, titreşim kaynağının yerinin, zemin tabakalanmasının, dalga bariyerinin boyutlarının ve dolgu malzemesinin yalıtım performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Öncelikle zeminin fiziksel ve dinamik özelliklerini belirlemek için kapsamlı bir zemin etüdü düzenlenmiştir. Daha sonra zeminde titreşim azalım özelliklerini belirlemek için herhangi bir dalga bariyeri yokken saha titreşim deneyleri yapılmıştır. Sonrasında içi boş, EPS dolu ve su dolu hendek durumlarında saha titreşim deneyleri tekrarlanmıştır. Dalga bariyerlerinin titreşim yalıtım performansı niceliksel olarak frekans uzayında bulunmuştur. Mevcut çalışmanın sonuçları, dalga bariyerlerinin yalıtım performansının en çok titreşim frekansından, zeminin Rayleigh dalga boyundan, normalize edilmiş hendek derinliğinden ve zeminin tabakalanmasından etkilendiğini göstermiştir. Makul derecede bir yalıtım elde etmek için hendek derinliğinin en az Rayleigh dalga boyu kadar olması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bunlara ek olarak, mevcut incelemenin bulguları, önceki deneysel ve nümerik çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve birbirleriyle oldukça uyumlu olduğu görülmüştür. Sonuç olarak yer titreşimlerinin yalıtılmasında içi boş ve EPS dolu hendekler, su dolu hendekten daha iyi bir performans sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Ground-borne vibrations caused by construction activities, highway and railway traffic may disturb adjacent structures and dwellers. Thus, studies on isolation of this type of vibrations have accelerated in recent years. Open and in-filled trench type wave barriers have commonly been used in reducing unfavorable vibrations. Even though there are great numbers of studies based on numerical methods about vibration isolation performance of open and in-filled trenches, experimental data is very limited. Therefore, vibration isolation performance of open and in-filled (EPS geofoam and water) trenches were investigated by full scale field experiments in the present study. Influence of vibration frequency, location of the vibration source, soil layering, dimensions of the wave barriers and fill material type on screening effectiveness was examined. First of all, an extensive site investigation was carried out to determine physical and dynamic properties of the site. Later, field vibration tests were performed in the absence of any wave barrier to observe the attenuation characteristics of the site. Then, series of vibration tests were repeated for cases of open trench, EPS geofoam wave barrier and water-filled trench. Isolation performance of the wave barriers was determined quantitatively in frequency domain. The results of the present study showed that screening effectiveness of the wave barriers was mostly influenced by vibration frequency, Rayleigh wave length of the soil, normalized trench depth and layering properties. It was concluded that the depth of the barrier should have been at least Rayleigh wave length to achieve reasonable isolation. Moreover, findings of the dissertation were compared with those of reported in prior numerical and experimental studies and it was seen that they were in a good agreement. Consequently open trench and EPS geofoam filled trench outperformed water filled trench in isolation ground-borne vibrations.