Performance evaluation of an existing building according to 2007 Turkish Earthquake Code and economical strengthening proposal
Mevcut bir yapının 2007 Türk Deprem Yönetmeliği'ne göre performansının belirlenmesi ve ekonomik bir güçlendirme önerisi
  1. Tez No: 415400
  2. Yazar: AYSU GÖÇÜGENCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasıyla Bodrum Kat2+Bodrum Kat1+Zemin kat+4 Kat olmak üzere düzenlenmiş olan mevcut 7 katlı betonarme bir binanın doğrusal elastik analiz yöntemlerinden biri olan Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemiyle performans analizi yapılmıştır. Bu doğrusal elastik yöntem yapı elemanlarının dayanım kapasiteleriyle deprem etkilerini karşılaştırıp hesaplanan etki kapasite oranları yardımıyla belirlenen kesitlerin hasar sınırları ve hasar bölgelerinden yola çıkılarak bina düzeyinde performans değerlendirmesini temel almaktadır. Bu yöntem için gerekli olan, binanın 3 boyutlu modellemesi SAP2000-Yapısal Analiz Programıyla yapılmış olup gerekli kontrolleri PROBİNA programıyla sağlanmıştır. Söz konusu mevcut 7 katlı binanın Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemiyle gerçekleştirilen performans analizi sonucunda, binanın Can Güvenliği performans seviyesini sağlayamadığı anlaşılmıştır ve mevcut bina için ekonomik bir güçlendirme önerisi yapılmıştır. En ekonomik güçlendirme önerisini sunabilmek adına, can güvenliği performans seviyesini sağlamayan bu mevcut binaya çeşitli güçlendirme yöntemleri uygulanmış ve yöntemler arasında maliyet/performans karşılaştırılması yapılarak ekonomik olan güçlendirme önerisinin seçilmesi sağlanmıştır. Son olarak ise, mevcut bina ve seçilen ekonomik güçlendirme yöntemiyle güçlendirilmiş bina performansları karşılaştırılmıştır. Bu çalışma içerisinde verilen tüm teorik bilgiler ve gerçekleştirilen sayısal uygulamalar, 2007 Türk Deprem Yönetmeliği'nde yer alan ilgili ilke ve kurallara dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, seismic performance evaluation of an existing reinforced concrete seven storey building which has Basement2+Basement1+Ground Floor+4 Upper Floors is computed with Equivalent Seismic Load Method of Linear Elastic Analysis Methods. This linear elastic analysis method is based on the process of performance evaluation at building level via the comparison of seismic effects and strength capacities of sections and via the determination of limits and areas of damage with the help of calculated effect/capacity ratios. 3D Structural model is created with SAP2000-Structural Analysis Program and the necessary controls of the building are achieved with PROBİNA-Structural Analysis Program. As a result of existing building's seismic performance evaluation with Equivalent Seismic Load Method, the existing building can not satisfy Life Safety performance level and for this reason an economical strengthening method is proposed for the building. For the sake of proposing the most economical strengthening method, several methods are proposed and applied to the existing building. By the cost/performance comparison among these strengthening methods, the most economical strengthening proposal is chosen. After applying this strengthening method to the structure, performances of the existing building and the retrofitted building is compared. All of the theoretical information given and numerical applications performed are based on the related general principles, rules and procedures of 2007 Turkish Seismic Code.