Problemli kil zeminlerin uçucu kül ile iyileştirilmesi
Stabilization of problematic clay soils with fly ash
  1. Tez No: 415462
  2. Yazar: EMİN ÜNVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Problemli zeminler geoteknik mühendisliğinde önemli konulardan birisidir. Sıvılaşma potansiyeline, aşırı oturma problemine, yetersiz taşıma gücüne, şev duyarsızlığına, şişme ve dispersibilite potansiyeline sahip zeminler problemli zeminler olarak isimlendirilmektedir. Bu tür zeminlerin iyileştirilmesi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Kimyasal stabilizasyon gerek ucuz gerekse hızlı olması dolayısıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Son yıllarda çevresel etkiler nedeniyle atık malzemeler kimyasal katkı olarak kullanılmaktadır. Mermer tozu, lastik kırpıntısı ve uçucu kül en çok tercih edilen atık malzemeler arasındadır. Bu çalışma kapsamında düşük plastisiteli killi bir zemin Soma ve Çatalağzı uçucu külü ile stabilize edilmiştir. Bu amaçla katkısız ve %5,10, 15, 20, 25, 30 uçucu kül katkı seviyelerindeki numuneler üzerinde serbest basınç, şişme ve dispersibilite deneyleri yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda kil zeminin dayanım, şişme ve dispersibilite özelliklerinin iyileştiği görülmüştür. Özellikle Soma uçucu külü kil zeminin mühendislik özelliklerinin iyileştirilmesinde Çatalağzı uçucu külüne oranla daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
Problematic soils are important subjects of geotechnical engineering. Soils which have liquefaction potential, excessive settlement problem, insufficient bearing strength, slope insensitivity, swelling and dispersibility potential are named as problematic soils. Different methods are used for improvement of these soils. Chemical stabilization is preferred frequently because it is cheap and fast. In last years, waste materials have been used as chemical additives due to environmental effects. Marble powder, tire buffing and fly ash are the most preferred waste materials. In this study, clay soil with low plasticity has been stabilized with Soma and Çatalağzı fly ash. For this purpose, unconfined shear strength, swelling and dispersibility test have been performed for on samples without the additive and with fly ash additive (%5,10,15,20,25 and 30). As a result of experiments, it is shown that strength, swelling and dispersibility properties of clay soil are improved. Especially, Soma fly ash is more effective for improving engineering properties of clay soil compared to Çatalağzı fly ash.