Türkiye sinema endüstrisinin yapısı ve Ortadoğu pazarındaki payı
Structure of the Turkish cinema industry and its share in Middle East market
- Tez No: 415664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MURAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sahne ve Görüntü Sanatları, Economics, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışmasında sinema bir endüstri olarak ele alınmaktadır. Türkiye ve Ortadoğu sinema endüstrisinin, dünya sinema endüstrisindeki yeri incelenmiştir.Birinci bölümde, ilk günlerinden günümüze kadar, sinemanın endüstrileşme süreci ele alınmış ve bir endüstri olarak sinemanın ekonomideki yerine değinilmiştir. Dünya sinema endüstrisi istihdam ve üretim olarak ele alınarak konu ile ilgili genel bir kanaat oluşturulmak amaçlanmıştır.İkinci bölümde, Türkiye sinema endüstrisi tarihsel gelişimi ile birlikte incelenerek, güçlü ve zayıf noktalarına dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Ortadoğu ülkelerinde sinema endüstrisine genel bir bakışla birlikte, ülkeler ayrı ayrı ele alınarak sinema endüsrileri hakkında bilgi verilmiştir.Türkiye ve Ortadoğu ülkeleri sinema ve dizi film endüstrileri arasındaki, çok sınırlı da olsa, ilişkiler ele alınarak, yeni yeni gelişmekte olan endüstriyel ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research paper concerns film industry more than an art work, as an economical industry. Turkish and Middle-Eastern film industries are observed. Turkish and Middle-Eastern film industries are studied on economical aspects. The economical volume of Turkish and Middle-Eastern film industry is analyzed. The market share of Turkish and Middle-Eastern film industry is analyzed in Global film industry market.In the first chapter the economical evolution of film industry from early days to modern time is studied. The economical role of film industry in countries? economies is mentioned. Economical contribution of film industry in terms of employment and by means of production is expressed.In the second chapter the historical progress of Turkish film industry is analyzed. Economical evolution of Turkish film industry is examined prior to display weak and strong points of Turkish film industry. Beside a general observation on Middle-Eastern film industry, each Middle-Eastern country is observed with specific outlooks. Specific knowledge about each country can be found in this paper.At the last chapter the relations between Turkish film industry and Middle-Eastern film Industries are studied. The relations are found to be very limited. Despite this fact, Remarkable Impact-influence of Turkish film industry on Middle-Eastern film industry is observed. Film industry is found to have great potential power which could enhance the rising economical relations between Turkey and Middle-Eastern countries.