Türk sigorta sektörünün kurumsal itibarının Repman modeli ile ölçülmesi: Finansal performans ve itibar ilişkisi
Measurement of corporate reputation of Turkish insurance industry with Repman model: Relationship between financial performance and reputation
  1. Tez No: 415666
  2. Yazar: İSKENDER DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA CİNMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sigortacılık, İşletme, Public Relations, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kurumsal itibar, özellikle 2000'li yılların başlarından beri oldukça önem verilen bir konu olmaya başlamış ve ülkemizde de firmaların rekabette kullandığı çok önemli bir unsur halini almıştır. Finansal hizmetler piyasasının bir aktörü olan sigorta sektörünün ekonomi içerisindeki önemi gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizin genç nüfus ağırlıklı demografik yapısı, sigorta sektöründe mevcut olan boş kapasite ve artan milli gelir, ülkemizde sigorta sektörünün öneminin daha da artacağını göstermektedir. Kurumsal itibar, farklı disiplinlerde çeşitli bilim insanları tarafından geniş bir şekilde çalışılmış olmasına rağmen, sigorta sektöründe yer alan kuruluşların kurumsal itibarını, çalışan paydaşları ile birlikte ölçen bir çalışma literatürde yer almamaktadır. Bu tezin amacı, Türk Sigorta Sektöründe yer alan sigorta işletmelerinin kurumsal itibarının çalışan ve kamuoyu nezdinde ölçülmesi ve elde edilen veriler ışığında kurumsal itibarı belirleyen unsurların birbirleri ile olan ilişkisinin ekonometrik olarak incelenmesidir. Bu çalışma üç aşamalı bir analize dayanmaktadır. Bunlardan ilki Repman İtibar Ölçeği kullanılarak Türkiye genelinde sigorta şirketlerinin kurumsal itibarının ölçülmesidir. İkinci aşamada Repman İtibar Ölçeği kullanılarak itibarı belirleyen altı bileşenden biri olan finansal performans unsurunun diğer itibar bileşenleri ile olan ilişkisi, Censored Logistic Tobit Regresyon Yaklaşımı ile modellenmiştir. Üçüncü ve son aşamada ise altı farklı itibar unsurunun iş sonuçları (itibar ve bağlılık) ile olan ilişkisi En Küçük Kareler Yöntemiyle modellenmiştir. Finansal sağlamlık değişkeninin diğer değişkenlerle olan ilişkisi incelendiğinde katılımcılar nezdinde finansal sağlamlığı etkileyen en önemli değişkenin çalışan kalitesi olduğu gözlenirken ikinci en etkili değişkenin ise ürün ve hizmet kalitesi değişkeni olduğu sonucuna varılmıştır. Üçüncü en etkili değişken de sosyal sorumluluk değişkenidir. Çalışmanın üçüncü aşamasında finansal sağlamlık, çalışan kalitesi ile ürün ve hizmet kalitesi algısı arttıkça firmaya bağlılığın anlamlı bir şekilde arttığı gözlenmiştir.“itibar”için tahmin edilen denklemde ise asıl kuvvetli etkiyi yönetim kalitesi, duygusal bağlılık ve sosyal sorumluluk göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Sigorta, Halkla İlişkiler, İtibar Yönetimi
Özet (Çeviri)
Corporate reputation has become more of an issue especially since the early 2000s and has also become an important element used by companies in our country for competition. The weight of insurance sector, which is an actor of financial services market, gradually increases within the economy. The demographic structure of our country that is dominated by the young population, idle capacity that is available in the insurance sector and increasing national income demonstrate that the importance of insurance sector in our country will continue to increase. Although corporate reputation has been studied broadly by various scientists from different disciplines, a study that measures corporate reputation of organizations in the insurance industry along with working stakeholders is not available in the literature. The purpose of this thesis is to measure corporate reputation of insurance companies within Turkish Insurance Industry before the employees and public and to examine econometrically the correlation between the factors that determine corporate reputation in the light of data obtained. This study is based on a three-phase analysis. The firs phase involves measuring the corporate reputation of insurance companies across Turkey by using Repman Reputation Scale. In the second phase, the relationship between financial performance, which is one of the six components that determine reputation, and other reputation components is modelled based on Censored Logistic Tobit Regression Approach with the use of Repman Reputation Scale. In the third and final phase, the relationship between six different reputation factors with business results (reputation and loyalty) is modelled based on the Method of Least Squares. When the relationship between the financial soundness variant with other variants is examined, it is observed that the most important variant that affects financial soundness before participants is the quality of employees and the second most effective variant is concluded to be product and service quality variant. The third most effective variant is social responsibility variant. In the third phase of the study, it is observed that loyalty to company significantly increases as financial soundness, quality of employees and product and service quality perception increase. The strongest effect in the equation estimated for“reputation”has resulted from management quality, emotional attachment and social responsibility. Keywords :Insurance, Public Relations, Reputation Management