Türkiye'deki gelir dağılımı eşitsizliğinin Türkiye'nin büyüme oranlarına etkisi
Distribution of income inequality in Turkey of impact on Turkey's growth rates
- Tez No: 415702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY DİLBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gelir dağılımı, bir ülkede belirli bir dönemde meydana getirilen milli gelirin o ülkede yaşayan kişiler ya da üretimde görev alan üretim faktörleri arasındaki dağılımını ifade etmektedir. Gelir dağılımında adaletin sağlanması ve eşitsizliğin önlenmeye çalışılması uzun yıllardır Türkiye'de üzerinde durulan bir sorundur. Çünkü gelişmekte olan ülkelerdeki gelir dağılımındaki dengesizlik sosyal ve ekonomik sorunların kaynağını oluşturmaktadır. Bu çalışma iktisat politikasının temel amaçlarından biri olan adil gelir dağılımı konusuna dikkat çekmek ve Türkiye'de gelir dağılımı eşitsizliğinin büyüme oranları üzerine etkisi olup olmadığını göstermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu perspektifle çalışmanın birinci bölümünde gelir dağılımının kavramsal ve kuramsal çerçevesi incelenerek, ikinci bölümünde Türkiye'de gelir dağılımı türleri, 1980- 2013 yılları arasında ölçülen verilere ve Türkiye'nin dünya ülkeleri arasındaki durumuna yer verilmiştir. Üçüncü bölümünde ise 1980-2013 dönemi için Türkiye' de gelir dağılımı eşitsizliğinin büyüme ile arasındaki ilişkinin yönünü ve büyüklüğünü ortaya koyabilmek için ekonometrik uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Income distribution, the national income generated in a country in a given period that people living in the country or ıt refers to the distribution of tasks between production area factors of production. Ensuring fairness in income distribution andtrying to prevent inequality is a problem contemplated over many years in Turkey. Because imbalance in income distribution in developing countries is a source of social and economic problems. This study, to draw attention to fair distribution of income, which is one of the main objectives of economic policy and income inequality in Turkey is intended to show whether the effect on growth rates. This perspective in the first part of the work, examining the conceptual and theoretical framework of the income distribution, in the second part, types of income distribution in Turkey, measured data between the years 1980-2013 and the place was given situation between Turkey and other countries. In the third chapter, econometric application was made to clarify the direction and magnitude of the relationship between the growth of income inequality in Turkey for the period 1980-2013.