Kalın kömür damarlarında uygulanan uzunayak üretim yöntemleri etrafındaki gerilmelerin incelenmesi
- Tez No: 4160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, kalın kömür damarlarının kazanılmasında uygulanan uzunayak üretim yöntemleri» uzunayak etrafında oluşan gerilmeler üzerine ortaya atılan teoriler ve kayaç içinde oluşan gerilmelerin belirlenmesinde en çok kullanılan yöntem olan Sonlu Elemanlar Yöntemi kısaca tanıtılarak» bir kalın kömür damarının uzunayak yöntemi ile üretilmesi sırasında uzunayak etrafında oluşan gerilme dağılımı, kömür damarının Taban Ayak, Tavan-Taban Ayak ve Dilimler Halinde Uygulanan Uzunayak yöntemleri ile kazanılması durumu için ayrı ayrı belirlenmiştir. Belirlenen gerilme dağılımlarına göre, her üç yöntemde de uzunayak önündeki kömür damarı üzerinde yerçekimsel gerilmelerin 2.5 katına varan ek gerilmelerin oluştuğu, uzunayak arkasındaki göçük alanı üzerinde ise ek gerilmelerin oluşmadığı gözlenmiştir. ABSTRACT In this study» longwall mining operations for extraction of thick coal seams, theories about the stress distribution around the longwall, and the Finite Elements Method, which is commonly used to determine the stresses in the rock, are shortly described. The stress distribution occurred around the longwall which forms during the extraction of a thick coal seam by longwall mining operations is determined for each of the“Longwall Mining with Block Caving”,“Longwall Mining with Simultaneous Slicing and Subsequent Block Caving”, and“Longwall Mining with Simultaneous Slicing”methods. According to the stress distributions determined in all of the above methods, occurrance of additional pressures which reach 2.5 times of gravimetric stresses on the coal seam in front of the longwall, and inoccurrance of additional stresses on the caved area behind the longwall have been observed.
Özet (Çeviri)