Dişli çarklarda alttan kesilmenin zykloid eğrileri ile etüdü (cad çalışması)
  1. Tez No: 4159
  2. Yazar: ADNAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR BENGİSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Dişli çarklar teknikte en çok kullanılan güç ve hareket ileten makina elemanlarıdır. Diş boyutları artan güç ihtiyacına-bağlı olarak artmakta iken ekonomik ve tek nolojik faktörler dişli çarkların daha küçük boyutlarda imal edilmesi için zorlayıcı olmaktadır. Dişli boyutları modül ve diş sayısının fonksiyonudur. Modül, dişli çark ların mukavemet hesabına bağlı, olduğundan dişli boyutu nun küçültülmesinde kullanılamaz. Diğer faktör olan diş sayısı ise alttan kesilme sebebiyle belirli değerlerin altında seçilemez. Daha küçük diş sayıları kullanılmak istediğinde alttan kesilmenin önlenmesi gerekir. Bu durumu önlemek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bugün pratikte ençok kullanılan profil ötelemesi yönte midir. Profil öteleme miktarı da sivri diş oluşması sebebiyle belirli değerlerin üzerinde tutulamaz. Bu çalışmada, yuvarlanma yöntemiyle dişli çark imalin de kullanılan takımların hareketlerinin parametrik denk lemleri çıkarılarak bu hareket bilgisayarda simüle edil miştir. Böylece bir dişli çarkı imal etmeden önce diş formunu elde etmek mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gears are machine elements which are commonly used in machinary in technology. The function of gears is to transmit power and motion. Tooth dimensions increase depend upon the amount of transmittion. But economic and technologic restriction require to manufacture in less number of tooth. Gears dimension are function of modul and the number of tooth. Modul of gear is selected according to strengh of gear. So if we decrease gears dimension we can't use modul in calculation of gears a variable. The other factor is the number of tooth in calculation of gears. But it is impossible to be reduce the number under determined number because of under cutting, if we have to use less number of tooth. We must preserve undercutting. There are several way to preserve this pheriemons. One of these methods in practice, is profile shifting. It is impossible to set this phenemona under normal conditions which are defined in tables,1 other wise pointed^ tooth accurs. The motion corried out by tools used in gear manufactur ing are expressed in parametric form and these motions are simulated in computer. So that before manufacturing the gears, the form of gear is got exsily. - II