Growth effects of inflation under the presence of informality
Kayıt dışı ekonomi varlığında enflasyonun ekonomik büyümeye etkileri
  1. Tez No: 416088
  2. Yazar: DİLA ASFUROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHUN ELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu makalede ekonomik büyüme, kayıtdışı ekonomi ve enflasyonun birbirleriyle olan ilişkisini incelemekteyiz. Kullandığımız endojen büyüme modelinde kayıt dışı ekonomi, tüketim ve maddi sermaye peşin ödeme kısıtı altındadır. Bu durumda, enflasyon uzun dönemli ekonomik büyümeyi olumsuz olarak etkiler. Ancak; bu etki kayıt dışı ekonominin varlığıyla etkileşim halindedir. Yani, bu olumsuz etki kayıt dışı ekonomi yüksek olduğunda giderek azalır (hatta pozitif olabilir). Buna ek olarak, 161 ülkenin 1950-2009 yılları arasındaki yıllık panel verilerine dayanarak kurduğumuz teorinin işleyişini ampirik olarak desteklemekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this paper we study the interrelationship between growth, size of the informal economy and inflation. We build an endogenous growth model in which the informal economy is subject to a cash-in-advance constraint along with physical capital and consumption. In this setting, we find that inflation adversely affects long-term growth. However; this effect strongly interacts with informality. Specifically, it becomes milder (and can even be positive) in the presence of a large informal economy. Moreover, using an annual cross-country panel data set of 161 countries over the period 1950 ? 2009, we also provide strong empirical support for the mechanism of our theory.