Çocuk suçluluğunda ailenin rolü
The role of family at juvenile delinquency
  1. Tez No: 416087
  2. Yazar: AYBİKE DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÇOCUK SUÇLULUĞUNDA AİLENİN ROLÜ Çocuk kavramı, gelmiş geçmiş bütün toplumlarda üyesi olduğu toplumların bütün dikkatlerini üzerine çeken önemli bir unsurdur. Çünkü çocuk, toplumların geleceğini garantiye alan, toplumu geleceğe taşıyan tek varlıktır. Bu nedenle çocuğun normal gelişiminde görülen herhangi bir bozukluk veya sapma, büyük huzursuzluklara neden olmakta ve ilgilileri bir takım tedbirler almaya zorlamaktadır. Bu araştırmanın amacı Keçiören Çocuk Eğitimevi ile Sincan Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumu?nda bulunan çocukları suça iten nedenleri araştırıp alınması gereken önlemleri bu şekilde belirlemektir. Suça iten nedenlerin arasında öğrenim düzeyi, anne-babanın öğrenim düzeyi, ailenin sosyo ?ekonomik durumu, anne babanın birbirlerine ve çocuğa olan tutumu, çocuğun ailesinin ve arkadaş çevresinin alışkanlıkları, çocuğun çevresinde sabıkalı kişilerin olup olmadığı gibi hususlar değerlendirilmiş ve bunların ne denli etkin olduğu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Keçiören Çocuk Eğitimevi ile Sincan Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumu?nda görüşülen mahkumlarda 17 yaş %49,7 ile ağırlıkta olup, %14,5?i ilköğretim birinci kademeden, %40,5 gibi büyük bir bölümü ilköğretim ikinci kademeden mezun durumdadır. Mahkumların suç dağılımlarına bakıldığında en çok rastlanan suç türü olarak gasp (%20,8), cinsel istismar (%17,9), hırsızlık (%15,6) ve cinayet (%15) görülmektedir. Genel duruma bakıldığında mahkumların büyük çoğunlunun 3 çocuklu (%19,7) ve 4 çocuklu (%17,9) ailelerden geldiği görülmektedir. Ayrıca mahkumların %36,4 gibi büyük bir kısmının ailenin ortanca çocuğu olduğu dikkat çeken bir noktadır. Öğrenim durumu grafiğine baktığımızda en yüksek oran hem anne hem de baba için ilkokul seviyesindedir (ortalama %38,4). Aile veya yakın akraba üyeleri arasında daha önce herhangi bir veya birden fazla suçtan cezaevine girmiş en az 1 kişi bulunan mahkumlar %74,6?lık bir orana sahiptir. Mahkumların %59,5?lik bölümü açlık sınırının, yaklaşık olarak %95?i ise yoksulluk sınırının altındadır. Görüşülen mahkumların %69,9?u suç kavramının ne olduğu hakkındaki bilince sahiptir. Elde edilen sonuçlardan varsayımların doğru olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF FAMILY AT JUVENILE DELINQUENCY The concept of child is an important issue, which attracts the interests of societies it belongs to, in all societies ever. Because child is the only being that guarantees the future of the society and carries the society into future. Therefore, any defect or variation occurred in normal development of child causes to big troubles and forces those concerned to take measures. The aim of this research is to examine the reasons which push the children in Keçiören Çocuk Eğitimevi and Sincan Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumu into crime and to determine the necessary measures by this way. Among the reasons which pushes into crime, points like level of education, parent?s level of education, socio-economic condition of the family, attitudes of parent to each other and to the child, habits of the child?s family and entourage, whether there are recidivists around the child, have been evaluated and it has been researched how those are effective. According to the obtained results, among the prisoners interviewed at Keçiören Çocuk Eğitimevi and Sincan Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumu, age 17 predominates with 49,7% and 14,5% of them are graduates of primary education?s first level, the large part of them with 40,5% are graduates of primary education?s second level. Considering the crime distribution of the prisoners, usurpation (20,8%), sexual abuse (17,9%), theft (15,6%) and murder are observed as most common crimes. Referring to the general situation, it is observed that most of the prisoners are members of families with 3 children (19,7%) and 4 children (17,9%). In addition, it is a significant point that the large part with 36,4% of the prisoners are middle childs of their families. Referring to the educational background profile, the highest rate is elementary school level both for mother and father (average of 38,4%). The percentage of prisoners that has at least one member of their families or close relatives who have been put in prison before from any or many crimes are 74,6. 59,5% of the prisoners are below hunger limit and about 95% of them are below poverty level. 69,9% of the interviewed prisoners are conscious of what the concept of crime is. From the obtained results, it has been surmised that the assumptions are correct.